Zvykli jsme si brát antibiotika na kdejakou nemoc, a tak začínají ztrácet na účinnosti, protože si na ně bakterie zvykly. Přitom je podle odborníků možné zvládnout mírnější potíže i s pomocí bylin.
Uměle vyráběná antibiotika nám dokážou pomoct rychle a razantně. Bohužel spousta z nich má nepříjemné vedlejší účinky.
Poškozují střevní mikroflóru, což doprovázejí průjmy, způsobují alergie, mohou poškodit sluch, ledviny, u dětí růstové chrupavky, oslabují imunitní systém.
Nebylo by tedy lepší spolehnout se u lehčích nemocí na léčivé rostliny? Jalovec, jitrocel, lopuch, saturejka, zlatobýl, brusinky, to všechno jsou přirozeně antibioticky působící byliny, které se u nás používají od nepaměti. Jaká jsou další?
1. Česnek
Úspěšně ničí různé organismy, které jsou pro nás nebezpečné: původce tyfu, úplavice, cholery, tuberkulózy, stafylokoky, streptokoky. Používá se k posílení imunitního systému.
Užití: Kromě stroužků (denní dávka by neměla překročit tři kousky) se dá užívat vylisovaná česneková šťáva. Užívejte ji rozmíchanou v mléce. Denní dávka může dosáhnout až 12 gramů.
2. Cibule
Cibule obsahuje alicin, který má silně antibakteriální účinky. Působí protizánětlivě a posiluje imunitu organismu. Používá se např. při angíně, bronchitidě, rýmě, chřipce, zánětech krku. Odvodňuje a ulevuje srdci, snižuje hladinu cholesterolu.
Užití: Při zánětu horních cest dýchacích pomůže šťáva ze syrové cibule smíchaná s medem v poměru 1:2, při větších potížích 1:1.
3. Lichořeřišnice
Toto silné přírodní antibiotikum působí proti všem bakteriím, které způsobují zánětlivé onemocnění močových cest a ledvin. Používá se i při chřipkách, dýchacích potížích a mykózách.
Recept: 2 lžíce lichořeřišnice zalijeme 2 dl 60% lihu či ovocné pálenky. Necháme 14 dní na teplém místě louhovat, dvakrát denně protřepáváme, aby se uvolnily léčivé látky.
Pak přecedíme a při potížích s močovým měchýřem, při nachlazení či angíně, užíváme 3x denně 30 kapek po dobu 14 dní.
4. Borůvka
Plody působí proti průjmům, antibakteriálně a protizánětlivě, užívají se i při cévních potížích. Pomáhají tlumit abstinenčních nikotinové příznaky. Nálev z listů se s úspěchem používá při léčbě diabetu.
Odvar z bobulí: polévková lžíce sušených borůvek, se přelije čtvrtlitrem vroucí vody. Při zánětu tlustého střeva se doporučuje odvar z 60 g sušených plodů, které se zalijí litrem studené vody a na mírném ohni se vaří 5 min.
Pak se vše scedí, prolisuje, oboje se smísí a znovu přefiltruje. Pije se po doušcích během dne.
5. Medvědice lékařská
Významné přírodní antibiotikum. Zklidňuje podráždění, působí proti zánětu močového měchýře, je dobrá na inkontinenci.
Macerát: připraví se ze 2 čajových lžiček listů, které se zalijí čtvrtlitrem studené vody. Za 24 hodin je připravený silný studený výluh. Denně se pijí maximálně dva šálky. Před podáním mírně ohřejte.