O své fyzické zdraví jsme zvyklí pečovat. S psychickou kondicí je to však horší. Většinou se jí nezabýváme, dokud se nedostaneme do skutečných problémů. Cesta k uzdravení pak bývá dlouhá a složitá.
K tomu, abychom se udrželi psychicky fit, slouží psychohygiena. Podívejte se, jaké jsou její zásady.
Odpočinek je nutnost
Být neustále vytížený se bohužel stále ještě považuje za něco chvályhodného. Ten, kdo nedokáže vypnout, ale nakonec vyhoří. Ať máte sebevíce práce a povinností, vždy si musíte ve vlastním zájmu najít čas na odpočinek.
Nebojte se požádat o pomoc, vybočit z obvyklého kruhu povinností. Jestliže je pro vás domácí prostředí stresující, odpočinete si pořádně jen tehdy, když je opustíte.
Nemusíte jet zrovna na Havaj, stačí třeba několikadenní návštěva u kamarádky či výlet na chalupu.
S časem je třeba hospodařit
Nejčastějším stresorem, který na nás působí, je pocit nedostatku času. Nejde ani tak o to, jestli skutečně máte málo času, ale o to, jestli se cítíte pod tlakem, kvůli tomu, že nestíháte. V pohodě jsme tehdy, když nepociťujeme časovou tíseň.
V případě, že časovou tíseň člověk pociťuje dlouhodobě nebo opakovaně, mohou se objevit i vážně fyzické obtíže. Jedinou cestou, jak se stresu z nedostatku času zbavit, je stanovit si priority a naučit se dobře plánovat.
Pohyb uvolňuje
Existují vědecké studie, které dokazují, že nedostatek pohybu výrazně zvyšuje psychické napětí. To může, v dlouhodobé perspektivě, vést k onemocněním oběhové soustavy, poruchám trávení a dalším psychosomatickým onemocněním.
Nehýbat se je pro lidi nepřirozené a škodlivé.
Při pohybu se zbavujeme negativní energie a zároveň se do těla uvolňují endorfiny, které vyvolávají pocit štěstí. Proto by si každý měl najít čas na pohyb, ať už se jedná o cvičení, procházky nebo přiměřenou fyzickou práci.
Správné dýchání odplavuje stres
Jinak dýcháme, když jsme uvolnění a v pohodě, jinak, když máme strach nebo jsme napnutí či vybuzení. Psychika prostě ovlivňuje dýchání a dýchání naopak ovlivňuje psychiku. Lidé, kteří jsou dlouhodobě pod tlakem, dýchají povrchně, mělce a často zadržují dech.
To se projevuje i na držení těla, které je schoulené, se spadlými rameny a vlastně nedovoluje se z plna nadechnout. Naopak vyrovnaní jedinci dýchají zhluboka a udržují si vzpřímené držení těla.
Jednou z cest k dosažení psychické pohody tak je naučit se správně dýchat. S tím nám může pomoci třeba jóga nebo taiči.
Bez spánku se nedá žít
Zkracovat si blahodárný spánek kvůli pracovním povinnostem, uklizenému bytu nebo splnění očekávání druhých je cesta do pekla. Už po pár dnech nedostatečného spánku se objevují prudké výkyvy nálad, poruchy soustředění a dokonce i paměti.
Po několika týdnech jde o příznaky připomínající psychické zhroucení. Chcete-li pro své duševní zdraví něco udělat, začněte spánkem. Minimum je sedm hodin denně.