Den bez několika šálků kávy je pro mnohé z nás nepředstavitelný. Káva je denní rituál a bez ní to prostě nefunguje. Ale je tu pár faktů, které byste o ní určitě měli vědět.
Podle nejnovějších výzkumů, káva neškodí tak, jak se kdysi tvrdilo.
Umí sice rychle povzbudit, zahnat bolest hlavy a únavu, zlepšuje koncentraci, pomůže s trávením těžkého jídla i navozením pohody a díky obsahu antioxidantů prospívá zdraví, ale musíte najít správnou míru.
Jaký vliv na vás káva bude mít, neurčuje ani tak množství vypitých šálků, jako spíše dávka kofeinu, kterou díky nim do těla dostanete. Určit, kolik kávy je už moc je individuální. Za hraniční se považuje 400 mg kofeinu denně, což je asi 4-5 šálků espressa.
Kdy nám tedy káva nesvědčí?
1. Nedobrá diagnóza
Trápí vás vysoký krevní tlak či tachykardie (rychlé bušení srdce)? Pak si kávičku dopřávejte jen ve střídmých porcích.
Kofein totiž může přispívat k rozvoji a komplikaci kardiovaskulárních onemocnění, být nežádoucím „povzbuzovačem“ a způsobovat křeče či arytmii.
Dále zvyšuje hladinu látky zvané homocystein, který ve vyšších dávkách ohrožuje žaludek (mj. zvyšuje tvorbu žaludečních kyselin), cévy a srdce a může hrát roli i při vzniku Parkinsonovy nebo Alzheimerovy choroby.
Když k tomu ještě kouříte, jíte přemíru masa a nemáte dostatek vitaminů (zejména B2, B6, B12 a kyseliny listové), měli byste si kávu odpustit.
2. Problémy se spánkem
Pokud si dáte pořádnou dávku kofeinu večer, o vaši bdělost je postaráno. Věděli jste ale, že i ranní káva může působit na váš spánek? Kofein je stimulant (povzbuzující nápoj) a může působit až 24 hodin.
Pokud tedy máte problémy s usínáním a se spánkem vůbec, určitě snižte dávku kofeinu, a to i tu ranní. A nepijte ji nalačno a ani v kombinaci s cigaretou.
3. Nebezpečí inkontinence
Že jste to s povzbuzujícím nápojem přehnali, poznáte podle bušení srdce, třasu rukou, cukání svalstva a zrudlých tváří. Dostavit se může nervozita, podrážděnost i hyperaktivita.
Kromě výše zmíněných poruch spánku je typické zvýšené nutkání na močení, někdy hraničící až s inkontinencí.
4. Ohrožené kosti
Kofein zvyšuje produkci moči. Čím tedy více kávy vypijete, tím více se tělo odvodňuje a ztrácí důležité vitaminy a minerály. Urychluje se například vylučování vápníku, který je velmi důležitý pro zdraví kostí.
Příjem vápníku můžete zvýšit konzumací mléčných výrobků, listové zeleniny nebo třeba ořechů, ale odborníci radí spíše snížit dávku kofeinu.
V souvislosti s odvodňováním nezapomínejte průběžně doplňovat tekutiny, předejdete tím tak bolesti hlavy, vysušování sliznic nebo i zápachu z úst.
5. Zátěž pro ledviny
Dopřáváte-li si dlouhodobě více než čtyři šálky kávy denně, můžete ohrožovat ledviny. Jestliže nedokážete kafíčka omezit, zkuste to vyvážit: zredukujte alkohol, perlivé nápoje a sladké limonády, které ledviny rovněž zatěžují.