Čím déle trvá zima, tím více případů zánětů močových cest musí lékaři ošetřit. Teď ho způsobuje hlavně prochladnutí. Není to ale jediná příčina.
Pálení, řezání, časté bolestivé močení, krev v moči, to jsou hlavní příznaky tohoto onemocnění. Jak vlastně zánět močových cest vzniká?
Nejčastější příčinou jsou choroboplodné mikroorganismy, které se dostanou do močových cest, a jejich přítomnost zapříčiní zánětlivou reakci. Obvykle se jedná o bakterie, méně často o viry či kvasinky.
Nepřítelem číslo jedna je bakterie E-coli, která se přirozeně vyskytuje v tlustém střevě každého z nás a způsobuje až tři čtvrtiny zánětů močového ústrojí. Co tedy dělat, abychom tomuto nepříjemnému onemocnění předešli?
1 Pozor na prochladnutí
Měj ledviny v teple a nechoď naboso po studené podlaze. To je věta, kterou velmi často slýcháme od svých maminek. A bývá to pravda.
Právě studená zem a holá záda v místech, pod nimiž se ukrývají ledviny, způsobí, že tělesná teplota, která se normálně pohybuje v rozmezí 35,8°C až 37,3°C a zaručuje správné fungování organismu, klesá a tělo se podchlazuje.
Tím se oslabuje imunita a organismus se stává méně odolným vůči působení bakterií.
2 Zaměřte se na hygienu
Stěžejní je zamezit tomu, aby se ze střeva do močových cest dostala bakterie E-coli, která je, jak užu bylo řečeno, hlavním původcem močových zánětů.
Dávejte si proto velký pozor na způsob, kterým se očišťujete po vykonání malé a velké potřeby. Intimní partie si otírejte vždy směrem odpředu dozadu. Pro ty, kteří na záněty často trpí, se místo toaletního papíru doporučuje používat ruční sprchu.
3 Pijte a cvičte
Denně vypijte minimálně dva litry tekutin. Zvýšený přísun tekutin zabezpečí pravidelné vyprazdňování, díky němuž se vyplavují choroboplodné zárodky a neudržují se na stěnách močového měchýře.
V chladných dnech můžete pitný režim doplnit o bylinkové čaje z lékárny. U žen po porodu nebo menopauze doporučují lékaři pravidelně cvičit pánevní dno. Ochablé svalstvo totiž k úspěšné prevenci zánětu nepřispívá.
4 Po sexu jděte na WC
Dbejte na pravidelné vyprazdňování. Plný močový měchýř totiž vytváří příznivé prostředí pro množení bakterií. Ty se do močových cest mohou zanést i při pohlavním styku.
Velmi snadno při něm totiž dochází k přenosu bakterií z oblasti konečníku do močových cest, proto se nejpozději do čtvrt hodiny po milování jděte vymočit.
Tím si pročistíte močovou trubici a vyplavíte nechtěné bakterie. Snažte se močit nejméně jednou za tři hodiny. Ženy, které zadržují moč na dlouhou dobu trpí infekcemi močového ústrojí častěji. Během močení by se měl měchýř vyprázdnit úplně.
Není dobré sedět na wc ohnutý dopředu a číst si. Na záchodě bychom si měli naopak sednout dozadu a opřít se o zeď. Tato pozice je vhodnější pro zajištění úplného vyprázdnění močového měchýře.
5 Noste vhodné spodní prádlo
Používejte padnoucí spodní prádlo nejlépe z bavlny. Prádlo se totiž přirozeně pohybuje spolu s tělem a tím se mohou bakterie jednoduše šířit. A zapomeňte na tanga.
Úzký proužek na zadní části kalhotek funguje jako knot – nasává bakterie z okolí konečníku a ty pak mnohem snáze doputují tam, kam nemají.