Středomořská kuchyně představuje způsob stravování a životní styl, který má veskrze kladný vliv na naše zdraví.
Slouží jako prevence kardiovaskulárních chorob, rakoviny a zvyšuje průměrný věk.
Snižuje cholesterol i tlak
V každé středomořské restauraci najdete pestrou nabídku ryb a mořských plodů. Obsahují velké množství omega-3 nenasycených mastných kyselin, vitaminů a jodu.
Díky tomu významně snižují hladinu cholesterolu v krvi, regulují krevní tlak a stimulují spalování tuků.
Udržuje srdce zdravější
Lékaři tvrdí, že lidem, kteří trpí kardiovaskulárním onemocněním, by měla být předepsaná strava s vysokým obsahem olivového oleje, zeleniny a ořechů. Olivový olej udržuje zdravé nejen srdce, ale i cévy.
Středomořským jídlem tak můžete omezit užívání léků, a navíc snížit riziko předčasné smrti na srdeční onemocnění o 37 procent. Jižní národy, především Francouzi, umírají třikrát méně na onemocnění srdce a cév než Češi.
Chrání před cukrovkou
Středomořská strava může vést i ke snížení výskytu cukrovky, a to především vynecháním živočišných tuků, jako je máslo a sádlo, a nahrazením olivovým olejem, dále omezením spotřeby sacharidů a tím, že budete mnohem více jíst zeleninu a bílé maso.
Funguje na demenci a rakovinu
Olivový oleje obsahuje hydroxytyrosol, jeden z nejsilnějších přírodních antioxidantů, které chrání nejen srdce a cévy.
Mezi zdravotní benefity středomořské stravy také patří prevence metabolického syndromu a nádorových či neurodegenerativních onemocnění, jako je Parkinsonova či Alzheimerova choroba.
Zachová bystrou mysl
Vliv na objem šedé hmoty mozkové mají především jídelníčky s vysokým podílem ryb a nízkým podílem ostatních druhů masa. A středomořská strava bývá ochucená spoustou rozmarýnu, který funkci mozku pomáhá.