Jde o velmi jednoduché a často nečekané kroky, kterými si nevědomky poškozujeme pokožku. Na co si tedy dát pozor?
1. Příliš make-upu
Jste z těch, co se nebejdou bez mak-upu ani den? Ať už používáte jakýkoli, chcete jím jistě skrýt nedostatky vaší pleti. Pokud je ho ale mnoho, je to opravdu na škodu.
Make-up v podstatě pokrývá vaši pokožku, a zabraňuje jí tak získat čerstvý vzduch. Nejen při volbě množství, ale i druhu make-upu bychom měly být proto obezřetné. Takzvané těžké make-upy používejte jen tehdy, když půjde o nějakou výjimečnou událost.
Základem zdravé pleti je také odlíčení s pomocí kvalitních odličovačů. Přes den si bohatě vystačíte s korektorem a třeba BB krémem, který je o poznání lehčí.
2. Nedokonalé odlíčení na noc
Často zapomínáme pleť dostatečně odlíčit. Je potřeba odstranit přebytečnou vrstvu mazu, kterou pouhá voda nedokáže smýt. Nehrozí pouze ucpání mazem, ale také přicházíte o možnost daleko lépe pleť hydratovat, během noci totiž lépe vstřebává hydratační krém.
3 Nekvalitní přípravky Dalším neduhem jsou nekvalitní přípravky. To neznamená, že musíte nutně sahat po drahé kosmetice. Dívejte se na etiketu a sledujte složení.
Pokud si nevíte rady, zeptejte se své kosmetičky, co by měla vámi používaná kosmetika obsahovat s ohledem na aktuální stav pleti, a tím se řiďte při výběru.
4. Volba bez ohledu na počasí
V létě je třeba používat jiné přípravky než v zimě. Kvalita vaší kůže je do značné míry ovlivněna změnami počasí.
Berte tedy ohledy nejen na roční období, ale také na povětrnostní podmínky. Na jaře a v létě potřeba hydratace pokožky klesá oproti zimnímu období. Naopak se zvyšuje nutnost vyživovat kůži krémem s vyšším UV faktorem. Je třeba brát toto v potaz, pokud toužíte po krásné a zdravé pleti.
5. Špatná ochrana proti UV záření
Mnohé ženy jsou snědou kůží doslova posedlé. Když si chcete uchovat svěží pleť co nejdéle, před sluncem se raději schovejte. Kromě vrásek a pigmentových skvrn můžete vážně ohrozit své zdraví. Ultrafialové záření ovlivňuje kůži ve všech jejích vrstvách.
Způsobuje zhrubnutí povrchové vrstvy kůže či úbytek kolagenových vláken. Ultrafialové záření je zodpovědné také za vznik četných nezhoubných i zhoubných nádorů kůže.
6. Spánek na boku
Pleti škodí i vytrvalý spánek na jedné straně. Zbytečně přidává záhyby a s nimi i vrásky. Pleť se také nedostatečně prokrvuje, což jí neprospívá. Ideální je proto spát na zádech, ale to je asi to, co dokážeme ovlivnit nejméně. Pokud to zvládnete, jedině dobře.
7. Mračení
Nevinné, ale zákeřné. Pokud se často mračíte, mhouříte oči či krčíte čelo, můžete počítat s tím, že mimické vrásky na sebe nenechají dlouho čekat. Zkuste se proto zbavit těchto svých zbytečných zlozvyků. Pracujte na tom vědomě. Bývá to běh na dlouhou trať, který se ovšem vyplatí.
8. Hubnutí a tloustnutí
Štíhlé chceme být všechny. Pokud ovšem nechcete vypadat starší, vyvarujte se přehnanému hubnutí. Tělo sice bude mít požadované křivky, ale pleť utrpí. Bude vypadat starší a povislejší. Stejný vliv má i jojo efekt.
9. Špatná strava i pitný režim
Důležitý je pro pleť i dostatečný příjem vitaminů, zejména E a C, které jsou významnými antioxidanty. Úžasná pro pleť je i takzvaná středomořská dieta bohatá na omega mastné kyseliny z ryb, zeleninu, ovoce, luštěniny a olivový olej.
Silné antioxidační účinky mají také polyfenoly obsažené například v zeleném čaji. Stejně jako stravování je pro svěží pleť zásadní i dostatečný příjem tekutin.
10. Hormony po menopauze
Hormony hrají v procesu stárnutí kůže důležitou roli.
Snížení jejich hladiny, zejména estrogenů, nastává u žen po menopauze neboli přechodu a podepisuje se na výrazně rychlejším stárnutí pleti.Tvorbu vrásek však zmírní hormonální substituce, díky níž se zastaví úbytek kolagenu, zlepší se hydratace kůže i hojení případných poranění.
Účinné jsou podle odborníků i fytohormony. Ty je možné podávat lokálně i celkově. Fytohormony se připravují převážně ze sóji a jsou schopny nahradit pokles hladiny vlastních hormonů.