Krásná zdravá ústa chceme mít všechny. Někdy se nám ale na rtech usadí ošklivý opar, nebo uvnitř zase bolestivé afty. Proč na ně někdo trpí? A jak se jich co nejúčelněji zbavit? Poradíme vám, jak na to.
Opar neboli herpes je nepříjemné virové onemocnění kůže, které nejčastěji zasahuje oblast rtů a nosu. Viry, které ho způsobují, v sobě nosí skoro 80 % všech dospělých, ale z toho „jen“ čtvrtina na opakované opary skutečně trpí.
Většinou to bývá tak dvakrát do roka. Výjimkou ovšem nejsou ani častější výskyty oparu (i 10x).
Když útočí viry
Onemocnění nejčastěji zasahuje oblast rtů a nosu. K nákaze dochází při kontaktu s jinou nakaženou osobou. Ze začátku je možné, že si oparu vůbec nevšimneme, protože se objeví jako nenápadný vřídek – v ústech na jazyku nebo na rtu.
Poté se virus usadí v obličejových nervech nakaženého, kde vyčkává, dokud jej znovu něco neaktivuje. Pak se virus vydá podél nervu nazpět, do nosu nebo do rtů, kde způsobí opar.
Když se potom opar zahojí, virus se znovu stáhne do nervových buněk, kde čeká na další příležitost…
Kdo za to může?
Důvodů může být mnoho. Jakákoli jiná nemoc, stres, menstruacei návaly, trávící obtíže, únava, silný vítr, sluneční paprsky, promrzliny, vedro, úlek, vysušené rty, alergie, jakékoli tělesné zranění, návštěva zubaře a stres.
Opary jsou silně nakažlivé i pouhým dotykem nebo nakaženými předměty. Prvními projevy je pocit píchání a pálení v postiženém místě. Léčbu je nejlepší naordinovat právě v tomto okamžiku.
Správná léčba
Jako prevenci je vhodné užívat vitamín B 12, vitamín C a zinek – posilují imunitní systém a působí antivirově. Vhodný je i vitamín E, který urychluje léčbu. Olejem z jeho tobolek lze puchýřky přímo potírat.
Pokud se již vytvořily puchýřky, vysušujeme je pomocí antiseptického roztoku. Oblíbené je používání přírodního oleje z čajovníku tea tree. Dbáme také na to, aby se nám do oparu nedostala bakteriální infekce. Puchýřky pak začnou mokvat.