Špatné došlápnutí, neopatrná chůze ze schodů, uklouznutí, pád, nebo chůze po nerovném terénu v nezpevněné obuvi – jen málo stačí k tomu, aby si člověk podvrtl kotník.
Podvrtnutí a namožení
Podvrtnutí kotníku nebo namožení svalu a šlachy na noze se projevuje bolestí, otokem a modřinami. K namožení svalu nejčastěji dochází při nezvyklé námaze, při neopatrném cvičení nebo zvedání předmětů.
Podvrtnutí bývá způsobeno prudkým přetočením kotníku na nerovném povrchu. Kromě kotníku může dojít k poškození tkání kolem kloubů prstů.
Léčba
Podvrtnutí se běžně léčí odpočinkem, přikládáním ledu nebo studeným obkladem, stažením a podložením nohy. Na postiženou oblast přiložte na 10 minut sáček zmrazené zeleniny zabalený do ručníku nebo studený obklad.
Nejlepší je dát namočený a jen lehce vyždímaný velký kapesník složený do tvaru, jaký budete potřebovat, na chvíli do mrazáku. První dva dny ho přikládejte několikrát denně.
Kontrolujte při tom pokožku, ztrácí-li kůže citlivost nebo modrá, odstraňte zdroj chladu.
Později střídejte horké obklady, popřípadě nahřátou deku, se studeným obkladem. Nohu mějte položenou rovně nebo mírně nahoru, abyste zmírnili otok. Kotník a nárt potírejte octanovou, ibuprofenovou nebo kostivalovou mastí a stahujte pružným obinadlem.
Nesmí ale škrtit ani omezovat prokrvení. Nohu nepřetěžujte.
Kdy začít zatěžovat
To záleží na míře poškození vazů. V lehkém případě hned nebo až po odstranění fixace. Nesmíte ji ale zatěžovat, jinak bude otékat. Pomalu testujte, co noha zvládne bez přetížení. Cvičení je nutná součást.
Samotným chozením se noha rozhodně nerozchodí a nerozcvičí. Pomůže chůze po špičkách, po patách, chůze bokem překřižováním nohou.