Dalo by se skoro začít: za devatero horami a devatero řekami… Je jeden kus země, z jejíž vůně se vám zatočí hlava.
Romantická krajina bílých skal, bylinkových polí, starých hradů a skvělého jídla, která malebně sbíhá k moři do říše slunce a tepla. To je jižní Francie neboli Provence.
Tenhle kus země, ohraničený Alpami na severu, Rhônou na západě a Středozemním mořem na jihu se líbil už Římanům na přelomu letopočtů a tak tu mohutně stavěli.
Třeba starobylý Avignon, úžasné středověké město a sídlo několika papežů s mnoha kostely a paláci, které dodnes obepínají masivní hradby. Hlavní památkou je zde ovšem slavný Avignonský most, původně měřící 900 metrů, z něhož se zachovaly jen čtyři oblouky.
Od Avignonu na jih vede třístupňový akvadukt, který za císaře Augusta zásoboval město Nimes, tehdy Nemausus.
Najdete tu antickou arénu zachovalejší než římské Colosseum a také krásný Maison Carré, nejlépe dochovaný římský chrám na světě!
Kde maloval van Gogh
Nedaleko je město Arles plné dalších antických a středověkých památek, kde malíř van Gogh namaloval desítky obrazů a uřízl si ucho. Za Arles na sever najdete patrně tu nejznámější Provence s olivovými háji, vápencovými skalami, vinicemi a plantážemi mateřídoušky.
Kopce, domečky a políčka působí tak, že kdyby v ohybu cesty objevil rytíř na koni, vůbec by vás to nepřekvapilo. Milovníci přírody si musí projet skalnatý kaňon Verdon se stejnojmennou, neuvěřitelně modrou řekou, hluboký 700 metrů, porostlý bujnou vegetací.
Užijete si visutou stezku, a pozor, i několik tunelů. V pahorkatině Luberon narazíte na špičaté kamenné stavby bories, kdysi obydlí pasáků.
Navštivte Cruchota!
V Luberonu se prý rodí nejlepší žluté melouny! Na Azurové pobřeží odtud vedou klikaté silničky ve skalách. Cestou navštivte půvabné městečko Cotignac se skalním hradem. V Saint-Tropez zjistíte, že slavná četnická stanice četaře Cruchota existuje!
Chcete-li si užít pláže, pak tady. Určitě si projděte proslulé filmové Cannes a máte-li víc peněz, i knížectví Monte Carlo, kde si už mohou zahrát ruletu i turisté bez róby a smokingu.
Ve městě Nice potěší muzea malířů Chagalla a Matisse, a jako kuriozita budova banky Société Genérale na třídě Jean-Médecin, kterou betonovým tunelem v roce 1976 vyloupil slavný lupič Spaggiari. A pak jeďte do Mentonu, města nejlepších citronů na světě.
Lahůdky Provence
Pastis – anýzový likér a aperitiv, který obsahuje většinou 40 až 45 % alkoholu.
Vhodný jako aperitiv. Ratatouille – zeleninové jídlo z vařených rajčat, paprik, lilku, cuket a cibule (někdy s chřestem a malými bramborami), s česnekem, olivovým olejem a provensálskými bylinkami (majoránka, bazalka, tymián, bobkový list, aj.) Soupe de poissons – rybí polévka, podávaná s křupavými toasty, stroužkem česneku a mističkou rouille, což je růžová česneková majonéza s chilli papričkami, která se podává i k rybám.
Bouillabaisse – aromatický rybí pokrm, který se podává jako polévka i hlavní jídlo. Minimálně čtyři druhy ryb se dusí v rybím vývaru spolu s rajčaty, cibulí, česnekem, šafránem, petrželkou, bobkovým listem a dalším kořením.
Díky šafránu má toto legendární jídlo žlutooranžovou barvu. Salade Niçoise – salát pocházející z města Nice, který se rozšířil i po Evropě a severní Africe. Původní verze obsahuje vařená vajíčka, olivy, rajčata a ančovičky.
Přidávají se i zelené fazolky a ocet. Existují další varianty, např. s tuňákem. Châteauneuf-du-Pape – víno, které se pěstuje na území nedaleko Avignonu. Kdo okusil, nezapomene!