Děsí vás představa všech stresujících situací, které vás čekají v dalších dnech? Možná je načase zkusit přírodní antidepresiva. Třezalka tiší pocuchané nervy!
Magickou moc všemocné třezalce tečkované přisuzovaly už generace před námi, dnes ji využíváme především jako pomoc při nervových obtížích. Bylinka však umí víc!
Jak ji poznat
Třezalku si s jinou bylinou nejspíš nespletete. Rostlina je vysoká skoro půl metru, má rozvětvené stonky a na vrcholcích je odobena žlutými květy. Kdybyste přece jen pochybovali, vezměte její květ a rozmačkejte ho mezi prsty.
Pokud vám na prstech zůstane červená barva, jedná se skutečně o třezalku. Třezalku můžete nalézt na loukách, polích, v lese i u cest. Vyskytuje se místech, kde svítí hodně slunce. Proto ji při jejím sběru a hledání většinou najdete po více rostlinách.
U nás roste celkemosm druhů třezalky, z nichž nejrozšířenější je třezalka tečkovaná, ta roste především v teplejších oblastech. Na chladnějších místech se zase lépe daří třezalce skvrnité. Nejlepší doba na její sběr je od července do září. Z třezalky sbírejte květy a nať zhruba v délce několika málo centimetrů.
Léčivý čaj
Z třezalky vaříme čaj, použijeme maximálně dvě lžičky sušené byliny na jeden hrneček vody, po pár minutách přecedíme. Ideální je kombinovat tuto bylinku například s meduňkou či jinou bylinkou. Třezalka má léčivé účinky především na nervové problémy.
Ať už se týkají neuróz, nespavosti, depresí či například úzkostí. Neměli byste vypít více než tři šálky čaje denně. Důležité je, že třezalka by se neměla užívat dlouhodobě, tedy pouze při krátkodobých obtížích.
Sedací koupele
Stejně jako z jiných bylin i z třezalky se dají dělat sedací koupele. Ze sušené byliny připravíme nálev, který nalijeme do vany či vybrané nádoby. Následně si v koupeli máčíme nohy. Tuto proceduru doporučujeme provádět několik dní po sobě.
Janův olej
Z třezalky, přesněji z jejích květů, se vyrábí i olej, který podle lidového označení byliny získal název Janův olej. Květy třezalky je třeba sbírat kolem poledne za slunných dní. Užívá se především na rány a drobná poranění, ale i na bolest zad.
Olej se výborně hodí i k léčbě krevních výronů, revmatismu, nebo dokonce hemoroidů. Také skvěle poslouží při různých poraněních kůže, štípnutí a bodnutí hmyzem, kde omezuje otoky a svědění.
Pozor na léky
Pokud se rozhodnete pro třezalku, neměli byste současně užívat určité léky. Tedy pokud berete antidepresiva či máte vysokou hladinu cholesterolu v krvi a léčíte se s ní, třezalku neužívejte. To samé pletí pro ženy, které užívají antikoncepci. Používáte-li třezalku na povrchu těla, vyhněte se slunečnímu záření.