Mnoho žen trápí v dospělosti akné. Příčinou či spouštěčem mohou být genetické dispozice kouření, stres nebo třeba špatná kosmetika.
Nejčastějšími místy výskytu akné je obličej, záda, krk a paže. Dermatoložka Lucia Mansfeldová z Perfect Clinic Dermatology má pro vás tři rady, jak akné v dospělosti zmírnit a jak o pleť správně pečovat.
Vhodná kosmetika
Než zamíříte k dermatologovi kvůli léčbě akné, zkontrolujte svoji kosmetiku. Dost možná, že používáte krém či make-up, který akné podporuje.
„Vhodné nejsou příliš hutné krémy, které nedovolí pokožce „dýchat“ a krémy mastné, které zhoršují ucpávání mazových žlázek,“ upozorňuje dermatoložka a dodává:
„Ideální jsou naopak krémy, které obsahují retinoidy, kyselinu azelaovou nebo ovocné AHA kyseliny v nižší koncentraci.“
Správný jídelníček
Vhodnou prevencí, jak předcházet výskytu akné, je i úprava jídelníčku. Obecně se doporučuje racionální výživa bohatá na vlákninu, se sníženým obsahem živočišných tuků. Vhodné nejsou potraviny s obsahem jednoduchých cukrů a pečivo z bílé mouky.
„Někomu ke zlepšení vzhledu pleti pomůže omezení mléka, lepku a také dráždivých potravin jako je kakao, káva či kořeněná jídla,“ tvrdí Lucia Mansfeldová.
Zkuste laser
Úspěšné vyhojení akné může někdy vyžadovat kombinaci celkové i místní léčby. „V rámci přímého ošetření postižených míst se uplatňují masti s dezinfekčním a hojivým účinkem.
V případě, že po vyhojení akné zůstávají na kůži pigmentové skvrny nebo jizvičky, lze provést takzvaný resurfacing pomocí CO2 laseru.
Jeho vlivem dochází v hluboké vrstvě kůže k obnovení tvorby kolagenních vláken. Pleť se postupem času vypíná, jizvy se vyrovnávají a vzhled postižené kůže se významně zlepšuje.
Konečný výsledek laserového ošetření se projeví za dva až šest měsíců,“ říká dermatoložka.