Krvácení z nosu bývá ve většině případů způsobeno vnitřními vlivy. Patří k nim vysoký krevní tlak, slabý cévní systém, léky ředící krev, ale také stres. Naštěstí krev většinou teče z nosní přepážky. Proto ji lze velmi rychle zastavit.
Krvácením z nosu bývají postižení lidé s málo odolnými cévami v nosních přepážkách, které praskají, když se zvýší krevní tlak na základě nervového zatížení. Například když nás čeká důležitá zkoušku ve škole nebo pracovní pohovor. Ke krvácivosti přispívá i časté požívání alkoholu nebo šňupacího tabáku.
Hlavu nezaklánět!
Dříve běžně doporučovaná poloha se záklonem hlavy se dnes při krvácení z nosních dírek nedoporučuje. Právě naopak – postiženého posadíme s hlavou v hlubším předklonu, aby krev nemohla stékat do hltanu.
Stlačíme nosní křídla a krev necháme volně vytékat. Kořen nosu, zátylek nebo prostor pod jazykem můžeme chladit obkladem či ledem. Nos lze také vytamponovat želatinovou hubkou Gelaspon (ničím jiným!) navlhčenou nosními kapkami, případně studenou vodou.
Není třeba ji vyjímat, během dne se sama vstřebá. Neustane–li krvácení do 30 minut, vyhledejte ošetření ORL.
Pomůže akupresura
Existuje akupresurní bod pro krvácení z nosu – nachází se na malíčku ruky. Navlékneme si na něj utaženou gumičku a necháme ji tři minuty působit. Tento postup opravdu stačí k tomu, abychom krvácení zastavili.
Další možností je výše zmíněný ledový obklad. Led zabalíme do utěrky a položíme na kořen nosu. Tím zmírníme přítok krve do nosní přepážky. Obklad necháme působit patnáct minut. Po zastavení krvácení bychom měli asi 20 minut počkat, než se vysmrkáme. Právě uzavřené cévky by rychlým tlakem mohly znovu prasknout.
Pohanka jako prevence
Pohanka je známá svým blahodárným působením na cévní systém. Uvařte si z ní čaj a popíjejte ho po dobu 4 měsíců 1× denně. Jednu lžíci pohanky lámanky (běžně ke koupi) zalijeme 3 dl vroucí vody a vše necháme 15 minut louhovat, pak přecedíme.