Máte pocit, že už jste vyzkoušela úplně všechno, a přesto se vám nedaří zhubnout? Možná se vašemu tělu zkrátka nechce a je potřeba mu trochu pomoci, aby začalo správně pracovat.
Naše tělo není hloupé, naopak! Je skvěle naprogramované a za nezodpovědné experimentování s dietami, kdy jsme střídali hladovění s přejídáním, se nám dříve či později pomstí.
Reakcí našeho spalování neboli metabolismu je, že se značně zpomalí a v obavách, že ho čeká znovu trápení hlady, uloží vše, co mu dodáte. Když se pak následně snažíte bojovat s přebytečnými kilogramy, zpravidla prohrajete.
Není se ale čeho bát, zničený organismus a zpomalený metabolismus je možné dát zase dohromady, jen to může nějaký čas trvat. Proto se obrňte trpělivostí a disciplínou.
Proč naše tělo začne zpomalovat?
Klíčem k úspěchu je tzv.
bazální metabolismus, respektive energie, kterou potřebujeme k udržení svých základních životních funkcí. Každý z nás má hodnotu jinou, v potaz se musí brát okolnosti jako např. pohlaví, váha, výška a věk, protože s věkem se hodnoty snižují.
U ženy je to v průměru 1 200 kcal (5 040 kJ) denně. Ovšem pokud tělu dodáte méně, začne šetřit.
Čím jsme starší, tím to jde pomaleji
Zvláště pak, pokud se nestravujete pravidelně pětkrát denně, ale třeba jen jednou nebo dvakrát.
Bazální metabolismus dosahuje u běžných lidí 60 až 70 % celkového energetického výdeje za den, což znamená, že zdravá žena kolem 30 let může klidně sníst až 8 000 kJ. Za podmínky, že v mládí nedržela žádné drastické diety.
Jistě máte ve svém okolí někoho, kdo může spořádat téměř cokoli, kdykoli a v jakémkoli množství, a snad jako by ani nepřibíral. Tito jedinci mají metabolismus, který funguje abnormálně rychle. Spalují, aniž by se o to nějak výrazně zasloužili.
Na druhou stranu jsou tu i lidé, kteří se na čokoládu jen podívají, a už mají o dvě kila navíc.
Většina z nás bohužel nemá abnormálně rychlé spalování, a proto musíme o svůj metabolismus pečovat po celý život. Navíc čím jsme starší, tím je línější a pomaleji také spalujeme.
Těm, kteří své tělo léta ničili dietami a jejichž množství svalové hmoty je povážlivě nízké, nefunguje bazální metabolismus správně, a tělo tak spálí o 30 % přijaté energie méně, než by mělo.
Spánek a pohyb jsou základem
Mnohé teď asi zklameme, ale na zpomalený metabolismus vám žádné tabletky nepomohou. Když málo spíte, tělo produkuje více hormonu inzulinu, který podporuje ukládání tuků. Pokud ovšem spíte zase příliš mnoho, tělo zleniví a zpomalí se i metabolismus.
Optimální délka spánku je kolem osmi hodin. Důležitý je ale nejen spánek, ale také pohyb. Ovšem ne každý pohyb je ten správný!
Pokud chcete začít spalovat tuky a snížit hmotnost, je vhodnější mírná až střední zátěž, kdy se zapojí co nejvíce svalů. Ideální je třeba takový kruhový trénink, svižnější procházka nebo mírný běh, pokud zdraví dovolí.
Nepodceňujte stravu a pitný režim
Je-li vaším prvním jídlem až oběd, výrazně si tak metabolismus zpomalujete.Jezte 5krát denně s intervaly mezi jídly zhruba 2,5 až 3 hodiny. Věděli jste, že naše tělo lze přirovnat k rostlině?
Při nedostatku vody, stejně jako květiny a stromy vadnou, se přestáváme cítit dobře, a navíc přestáváme dobře i vypadat. Proto se snažte pít alespoň dva litry vody denně.