Víte, že žaludeční neuróza postihuje především citlivější jedince?
Patříte-li mezi ně či někdo ve vašem okolí, pozorně si přečtěte, jaké příčiny jsou v pozadí a jak s ní můžete bojovat. Jednoznačnou příčinou je stres!
Žijeme v době plné spěchu a stresu, což bývá častou příčinou celé řady nemocí řazených do skupiny psychosomatických onemocnění.
Jsme-li dlouhodobě vystaveni náročným pracovním úkolům a také stresu, může naše tělo odpovědět zažívacími obtížemi, a to nevolností, nechutenstvím, nadýmáním, průjmem, zvracením či pálením žáhy. Výjimečná není ztráta chuti k jídlu, ale ani obtížné polykání.
Neměli bychom ji v žádném případě podceňovat, protože tento stav velmi často předchází žaludečním vředům. Diagnóza této funkční poruchy se stanovuje na základě osobní anamnézy a provedených vyšetření, která vyloučí jiná onemocnění.
V čem spočívá léčba?
Podstatné je, aby se zvýšila kvalita života člověka s diagnostikovanou žaludeční neurózou. Léčba z pohledu pacientů by mnohdy měla spočívat jen v podávání léků na zmírnění příznaků, křečí a nevolností, ale podstatné však je, aby byl odbourávaný samotný stres.
Správnou volbou jsou relaxační techniky, kam můžeme zařadit jógu, masáže či psychoterapii. Všechny uvedené metody neléčí však neurózu samotnou, ale jen zmírňují její následky.