S deštivým podzimem nastává období chřipek. Za její šíření mohou často i sami nemocní, kteří se snaží onemocnění takzvaně přechodit. A tak šíří viry i na druhé.
Ignorováním nemoci si ale můžete zadělat na vážné zdravotní problémy, které ve výjimečných případech mohou končit i smrtí.
Zabíjí i mladé lidi
Chřipka se od běžného nachlazení liší rychlým nástupem nemoci, který doprovází horečka, schvácenost a bolesti svalů a kloubů. U chřipky se navíc přidávají bolest hlavy, rýma nebo kašel.
Dalším rozdílem od běžného nachlazení je, že potíže spojené s chřipkou mohou trvat i několik týdnů, a to zejména v případě, kdy se snažíme onemocnění přechodit. Tím ale můžeme dokonce riskovat život.
Může dojít k vyčerpání organismu, zápalu plic či zánětu srdečního svalu. V extrémním případě může přechozená chřipka způsobit až selhání srdce nebo onemocnění těžkou virózou – třeba bakteriálním zánětem plic, na který lze zemřít.
Nejohroženější jsou cukrovkáři a kardiaci
Cukrovka mění hladinu cukru v krvi a výrazně oslabuje imunitu.I v případě dodržované léčby může dojít k rozkolísání koncentrace krevního cukru a zdravotní stav nemocného se tak může zhoršit a vyžádat si i pobyt v nemocnici.
Ve srovnání se zdravými lidmi jsou na chřipkové onemocnění daleko náchylnější i kardiaci. I u nich hrozí zvýšené riziko. Jsou ohroženi na životě až 52krát více než zdraví lidé.
Tekutiny v plicích totiž ztěžují odstraňování chřipkového viru a u kardiaků i po několika týdnech od propuknutí nemoci hrozí dvakrát větší riziko infarktu. Ale prokázalo se, že očkování proti chřipce snižuje riziko těžkých, život ohrožujících komplikací.
Čím se liší:
CHŘIPKA
horečka nad 39 °C
bolesti hlavy, kloubů, svalů, bolest v krku
únava
zánět dutin
může trvat i několik týdnů
NACHLAZENÍ
zvýšené teploty okolo 37–38 °C
rýma
kašel
škrábání v krku
odezní do několika dnů.