Tak si to dejte za předsevzetí k Novému roku. Kouření není jen zlozvyk, který se podepisuje na zdraví vašem i vašeho okolí. Kdo kouří od rána do večera, má co dělat se skutečnou drogovou závislostí. Co s tím?
Jak se na nás odráží pravidelné potahování z cigarety, je notoricky známé. Kouření způsobuje rakovinou (nejen) plic, má na svědomí infarkty, mrtvici, šedý zákal, řídnutí kostí, astma i chronickou obstrukční plicní nemoc.
Navíc kuřákům páchne z úst a mají víc vrásek. Co ale dělat, abyste se škodlivým zlozvykem docela skoncovala? Poradíme vám.
6 kroků k odvykání:
1. krok: Nejdůležitější je doopravdy se rozhodnout, že vy chcete přestat kouřit. Ne kvůli někomu jinému, ale kvůli sobě. Jakmile jste se rozhodli, stanovte si pevný termín, od kdy nebudete kouřit (nejpozději za 14 dní, aby vás nadšení neopustilo).
Můžete si najít někoho dalšího, kdo chce s kouřením skoncovat jako vy. Určitě řekněte o svém rozhodnutí blízkým lidem a kolegům a poproste je o pomoc. Třeba, že si nebudou před vámi zapalovat.
2. krok: Uvědomte si, kdy si nejčastěji zapalujete cigaretu. Po jídle? U kávy? Ve stresu? Na zastávce? V autě? Jakmile máte jasno, vymyslete si, co budete dělat místo kouření.
Mějte po ruce žvýkačky, bonbony, ovoce, pití nebo něco jiného, co odvede vaši pozornost. Po jídle si vyčistěte zuby, pijte čaj místo kávy atd.
3. krok: Nevěřte tomu, že cigareta uklidňuje. Až nebudete kouřit, zmizí i nutnost se uklidňovat cigaretou. Vědomě se také vyhýbejte situacím, které máte spojené s kouřením. Nechoďte s kolegy do kuřárny. Změňte své denní návyky a změňte životní styl.
4. krok: Někdo během odvykání přibývá na váze. Je to tím, že chuť na cigaretu zahání mlsáním či pitím sladkých nápojů.Mějte proto po ruce nízkokalorické jídlo, vodu, ředěné džusy. Začněte se hýbat, sportujte, choďte na procházky.
Pohyb uvolňuje a pomůže vám překonat abstinenční příznaky. A i když jste přibrali, až porazíte kouření, můžete se pustit do hubnutí.
5. krok: Rozhodně se zbavte všeho kuřáckého „nádobíčka“. Lákalo by vás. Místo toho si můžete pořídit elektronickou cigaretu. Ale i tu požívejte jen v nutném případě.
V lékárně jsou také volně dostupné přípravky proti abstinenčním příznakům jsou a lékárníci by vám měli být schopní s nimi poradit. Jde o volně prodejný nikotin ve žvýkačkách, v inhalátoru a ve formě náplasti.
6. krok: Navštivte některé z Center pro odvykání kouření. Tady vám nejen poradí a podpoří vás, ale protože vědí, že přestat je těžké, ani vás neodsoudí, když to hned nezvládnete. Navíc vám poradí a předepíšou léky, které zmírní abstinenční příznaky.
Každý lékař vám může předepsat lék Vareniklin (Champix), který neobsahuje nikotin a je přímo vyvinutý k léčbě závislosti na tabáku.
Není ale vhodný pro těhotné a kojící ženy. Dalším lékem na předpis je Bupropion (jinak Wellbutrin SR, Elontril, Zyban). Odvykání s pomocí léků je výrazně úspěšnější.