Ten, kdo při každé větší bolesti hlavy říká, že má migrénu, většinou neví, o čem mluví. Pravá migréna je tak intenzivní bolest hlavy, že postižený zvrací a mívá i poruchy vidění.
Sklon k migréně je vrozený a projevit se může v každém věku. Bez tlumících léků to zvládnout většinou nejde, ale jako prevence je možná přírodní léčba.
Co také může migrénu vyvolat?
Třeba hormonální výkyvy, změny počasí, přepracování, nevhodné dioptrie v brýlích, nedostatečný přísun kyslíku (pohyb na čerstvém vzduchu). Jak lze záchvatům předcházet?
Upravíme životosprávu, která pomůže migrénu zmírnit i zvládnout. Dodržujeme pravidelný denní rytmus, především spánku a bdění, ale i příjmu potravin – pravidelně 5x denně. Hlídáme si rozumné střídání zátěže a odpočinku.
Relaxujeme. Nemá cenu se zbytečně přetěžovat. Pokud neumíme odpočívat, ve svém kalendáři si vyhradíme čas na odpočinek a cíleně relaxujeme.
Do stravy zařadíme několikrát denně potraviny a tekutiny s obsahem hořčíku – fíky, ořechy a minerální vodu Magnesii.
Každý den bychom měli sníst alespoň některé z těchto potravin: ovoce, zeleninu a luštěniny, mléčné výrobky, tmavé pečivo a obiloviny.
Stravu doplníme o zdravé tuky, jako je olivový nebo slunečnicový olej. Jejich příjem by neměl převýšit 30 % z celkového energetického denního příjmu potravin.
Hodně pijeme – nejméně 2 l tekutin denně. Zvláště vhodné jsou lehké neperlivé minerální vody s obsahem hořčíku a jako prevenci si připravíme zázvorový nápoj: do sklenice minerálky rozmícháme třetinu kávové lžičky (500–600mg) jemně umletého zázvoru. Pijeme 4x denně po dobu 3–4 dnů.
Při počínající nevolnosti, která doprovází migrénu, se doporučuje pomalu po doušcích popíjet Coca-colu, která snižuje nutkání na zvracení.
Co dělat před a po… Při začínající migréně si připravíme kávu–espresso, do které vymačkáme šťávu z jednoho citronu. Po záchvatu migrény je vhodné doplnit zeleninu a tekutiny. Nekouříme, a pokud možno také nepijeme alkohol.