Trávicí potíže představují opravdu širokou škálu problémů a kromě dětí trápí každého druhého z nás. K častým problémům patří pálení žáhy.
Vrací se vám do úst kyselé šťávy ze žaludku a často míváte pocit, že se vám v něm převaluje kamení? Pak byste se měli vyvarovat ostrým a kyselým jídlům, měli byste si dopřávat jen menší porce a večer už nejíst.
A bohužel, měli byste se také vyhýbat čokoládě a hodně sladkým jídlům. Při pálení žáhy pomáhá i zvýšená poloha hlavy, kdy si ji na noc podložíte více polštáři.
Vhodné jsou i volně prodejné léky na snížení kyselosti žaludečního obsahu, které působí spolehlivě a jsou zdravotně zcela bezpečné.
Kdo za to může?
Většina trávicích potíží se projevuje nejen bolestmi žaludku a pálením žáhy, ale i pocity plnosti po jídle a nadýmáním, bolestmi břicha, zácpou nebo naopak průjmem. Často přitom ztrácíte na váze, býváte unavení a nepodáváte výkon, na který jste byli zvyklí.
Dokonce občas míváte i zvýšenou teplotu. Na vině bývá onemocněními zažívacího traktu, jako třeba žlučníkové kameny, žaludeční nebo dvanáctníkové vředy, reflux jícnu, záněty střev či žaludku, stejně jako mnohé další choroby jater, žlučníku a slinivky.
Může být i hůř
Není výjimkou, že se také může jednat i o nějakou zhoubnou nemoc. Například nádor tlustého střeva a konečníku, dokonce i jícnu a slinivky břišní. Poslední dobou se také zvýšil výskyt tzv.
autoimunitních chorob trávicího traktu, jako je celiakie a střevní záněty. Zažívacími obtížemi však mohou přechodně trpět i zdraví lidé. Důvodem bývá například průjem či zvracení, anebo chronický stres.
ZA jak už tradičně bývá, za některé obtíže může přejídání, nevhodná strava a nezdravý životní styl.
.