Kočky jsou nejen skvělí společníci a oblíbení domácí mazlíčci, ale navíc velmi prospívají našemu zdraví. Při předení totiž vytvářejí vibrace, které nám dokážou snížit tlak, odbourat stres, posílit srdce nebo pohladit duši.
Co všechno dokážou?
■ Odhalí nemoc
Pokud má její majitel zdravotní problémy, vycítí je dřív, než se vůbec objeví. Proto se starým lidem doporučuje kočka jako domácí společník. Proto se začala tato zvířata využívat i v nemocnicích či domovech důchodců jako doplňková terapie, čili felinoterapie.
■ Snižují krevní tlak
Když se rozčílíte a tlak vám stoupne, posaďte si na kolena kočku a hlaďte ji. Její předení vysílá vibrace v rozsahu 20 až 145 Hz, které tlak okamžitě sníží.
■ Odbourají stres
S kočkou, máte až o 40 % menší pravděpodobnost, že dostanete infarkt. Mazlení se s ní odbourává stres, léčí nemoci srdce a má příznivé účinky na celý srdečně-cévní systém.
■ Zlepší hojení, zpevní kosti
Kočky blahodárně působí i na hojení ran a při léčbě zraněných šlach a svalů. Pozitivně působí také na osteoporózu, jsou užitečné i při revmatismu, rehabilitacích po mozkové mrtvici, při rozvoji jemné motoriky či svalové dystrofie u dětí.
■ Léčí duši
Říká se, že kočky vycítí nejen, co a kde vás právě bolí, ale dokážou si najít cestu i k tomu, kdo své starosti dusí v sobě a nemluví o nich. Mohou tedy pomoci při autismu, poruchách chování, při úzkosti, depresi.
Kočky vhodné pro felinoterapii
Především to musí být klidná zvířata, která se nebojí lidí a snesou jejich dotyky. Podle chovatelů patří k nejvhodnějším kočka perská, britská či sibiřská a také ragdol. Prý ale i mezi kočkami evropskými lze najít jedince, které jsou pro tuto terapii vhodné.
Výběr je naprosto individuální, a pokud není pacient alergik, může začít kočka plnit svou léčitelskou úlohu.