Zdánlivě neškodné a nenápadné příznaky se nevyplácí brát na lehkou váhu. Srdeční selhání totiž ročně usmrtí víc lidí než rakovina.
Myslíte si, že únava a obtížnější dýchání prostě patří k vašemu věku a k mírné či větší nadváze, kterou máte. Říkáte si, že se s tím prostě musíte srovnat a ani ve snu vás nenapne, že byste mohli mít problémy se srdcem.
Když se k těmto potížím ještě přidají oteklé kotníky, nechuť k jídlu či rychlé přibývání na váze, šokující diagnóza – chronické srdeční selhávání – je tady.
Kvalitní život je možný
Téměř polovina lidí si plete srdeční selhání s infarktem a jako hlavní příznak naprosto mylně uvádí bolest na hrudi.
Jenže dušnost, nevysvětlitelná únava, nevýkonnost, svalová slabost, otoky končetin, které nanic nesvedete, nadměrné bušení srdce i bez fyzické zátěže a i přes ztrátu chuti k jídlu nabírání na váze, to všechno jsou zdánlivě neškodné a nenápadné příznaky, které si s onemocněním srdce málokdo spojí a většina lidí je také přehlíží.
Brát je na lehkou váhu se ale nevyplácí. Srdeční selhání, při němž srdce pracuje třeba jen na 35 procent, ročně usmrtí více lidí než rakovina. Když ale budete brát správné léky a dodržovat přísná pravidla můžete dál vést kvalitní život.
Důležité je zvolnit
Máte-li diagnózu chronického srdečního selhání, nesmíte své srdce přetěžovat, a to ani při zcela banálních aktivitách. Lékaři si stýskají, jak těžké je ženám vysvětlit, že když se nějaký ten den neuklidí nebo neuvaří, vůbec nic se nestane.
Stranou musí jít i zahrádka a zátěžový sport. Hýbat se však musíte. Nutné je rovněž omezit množství konzumované soli a omezit až úplně vyloučit alkohol a kouření.
Bohužel srdeční selhání se u nás rozvine se u každého pátého člověka nad 40 let a je nejčastějším důvodem hospitalizace u pacientů nad 65 let.