Uklouzla jsem na dlažbě před domem, nesla dvě tašky s nákupem a snažila se tvářit, že mám vše pod kontrolou, ale neměla. Právě jsem si zlomila ruku.
To by samo o sobě nebylo tak hrozné, kdybych se zrovna nechystala stěhovat. Po třiceti letech v jednom bytě jsem se rozhodla přestěhovat blíž k dceři. Měla jsem už nachystané krabice, domluvenou dodávku, v hlavě seznamy, co kam přijde.
A najednou jsem nemohla ani pořádně zvednout hrnek s čajem, protože ta zlomená ruka byla pochopitelně v sádře. První dny jsem se snažila tvářit, že to zvládnu.
Jednou rukou jsem balila skleničky, posouvala nábytek nohou a snažila se nepřiznat, že mě to bolí. Dcera mi říkala, ať si řeknu o pomoc, ale já jsem měla pocit, že bych tím přiznala slabost.
Knihy se válely po pokoji
Celý život jsem byla ta, která všechno zařídí. Ta, která pomůže ostatním. A najednou jsem měla žádat já. Zlom nastal ve chvíli, kdy jsem se pokusila jednou rukou zvednout krabici s knihami. Spadla mi na zem, roztrhla se a knihy se najednou válely po pokoji.
Seděla jsem na zemi, ruku v sádře, kolem mě chaos a nepořádek a já jsem se poprvé po dlouhé době rozbrečela. Ne bolestí, ale bezmocí a vztekem. Ještě ten večer jsem zavolala dceři. Nechtělo se mi, ale musela jsem přiznat pravdu: „Potřebuju pomoct.“
A ona nepřišla sama, přivedla syna, zetě, dvě kamarádky a souseda, kterého jsem do té doby znala jen od vidění. Během dvou hodin byl byt spakovaný. Někdo balil nádobí, někdo nosil krabice, někdo mi jen uvařil čaj, protože jsem byla úplně vyčerpaná.
Nemusím všechno dělat sama
A já jsem poprvé v životě zažila, jaké to je, když se o vás někdo postará. Stěhování nakonec proběhlo rychleji, než kdybych to dělala sama. Uvědomila jsem si, že moje představa, že všechno musím zvládnout vlastními silami, byla jen zvyk. Možná i trochu tvrdohlavost.
V novém bytě jsem pak seděla mezi krabicemi a cítila zvláštní klid. Ještě jsem neměla hotovo, ale už jsem zjistila, že v tom nejsem sama. Že mám kolem sebe lidi, kteří mě mají rádi, i když zrovna nejsem ta silná a samostatná.
A možná právě to byla ta největší změna. Konečně jsem si dovolila říct o pomoc a svět se nezbořil. Naopak, trochu se otevřel a ukázal mi nové možnosti.
Marie T., 68 let, Břeclav