Venku je už krásně teplo, a vy přesto pořád smrkáte a rýma vás ne a ne opustit? Nejspíš máte chronickou rýmu.
Někdy se jen lehká viróza může protáhnout i na několik týdnů a vyústit v chronickou rýmu. Jak se s tímhle trápením co nejdříve poprat a co na chronickou rýmu zabírá?
Rýmu, tu klasickou, dostane občas téměř každý. Může ji způsobit virová či bakteriální infekce, případně alergie.
Většinou přejde zhruba do 1–2 týdnů. Chronická rýma už ale představuje dlouhodobý problém. Může trvat třeba 3 měsíce i déle a vyžaduje komplexnější léčbu.
Příčiny chronické rýmy
Chronická rýma bývá často následkem neléčené klasické nebo alergické rýmy. Ale na vině mohou být také například hormonální změny, polypy v nose či nějaká infekce.
Ke zhoršení může navíc přispívat i znečištěné ovzduší, výpary z chemických čisticích prostředků, smog či kouření.
Jak se jí zbavit
Pokud rýma trvá osm a více týdnů, bude lepší zajít k lékaři. Ten vám udělá několik testů (nosní endoskopii nebo testy na alergie), případně i CT či MRI sken, na němž se ukáže, zda nejsou příčinou polypy nebo jiné obtíže.
Léčba se pak liší podle příčiny. Běžně může zahrnovat antibiotika, nosní kortikosteroidy pro snížení zánětu a otoku, slané roztoky, antihistaminika nebo imunoterapii při alergické rýmě. Ulevit si ale trochu můžete i sami.
Nosní sprcha
V rámci prevence i léčby rýmy můžete aplikovat tzv. nosní sprchu, kterou seženete v lékárně. Jde o pravidelný průplach nosu mírně slanou vodou, ideálně ráno po probuzení. Očistí sliznici, mírně ji dezinfikuje a postupně i „otuží“.
Inhalace
Jednoduché, ale účinné jsou inhalace. Vlhký vzduch nos uvolní, zklidní dutiny i poškozenou sliznici.
Do horké vody přidejte třeba heřmánek, mátu, šalvěj nebo eukalyptus. Skvěle fungují i éterické olejíčky nebo lžíce jedlé sody.
Inhalace takto obohacené páry pomůže rozpustit hlen v nose a uvolnit dutiny. Posaďte se, zakryjte si hlavu ručníkem a 5–10 minut vdechujte nosem teplé páry.
Důkladná masáž
Zmírnit příznaky rýmy může i masáž nosu. Ukazováčky přiložte ze stran ke kořeni nosu, tedy v místě mezi očima.
Palci si ucpěte nosní dírky a body u kořene nosu jemně stlačujte, každou stranu zvlášť. Opakujte na každé straně 10×. Nakonec si 10 sekund jemně masírujte horní části ušních boltců.
Bylinková mast
Podle receptu našich babiček si zkuste vyrobit majoránkovou mast. Svařte 2 lžíce červeného vína se 2 lžičkami promnuté majoránky.
Nakonec přidejte 2 lžíce sádla, přeceďte a uchovávejte v lednici. Majoránkovou mast vtírejte do nosních dírek pro úlevu.
Díky za článek! Já pořád myslela, že mám jen virózu, ale možná je to něco jiného. Určitě zkusím tu nosní sprchu.
Chronická rýma, to je fakt otrava! Skvělý je, že se dá rýmě předcházet inhalacemi a nosní sprchou. Super tipy!
Taková rýma dokáže znepříjemnit život, co? Je fajn, že máme spoustu možností, jak ji řešit. Osobně mi hodně pomohla nosní sprcha a bylinkové inhalace.