Je dobré mít vždy po ruce vlastnoručně vypěstované přírodní léčivé prostředky, které nejen pomáhají, ale navíc i krásně voní či kvetou.
Ať už vlastníte zahrádku, terasu, balkon, nebo jen okenní parapet, můžete si zasadit bylinky, které využijete nejen k vaření, ale i pro jejich léčivé účinky.
Kam s nimi?
V květnu už je půda venku dostatečně prohřátá, takže můžete přímo do ní začít sázet. Pokud bylinkovou zahrádku ještě nemáte, vyhraďte si nějaký záhonek jen pro pěstování bylinek.
Nebo si připravte velké, ideálně vyvýšené truhlíky na terasu či balkon, případně menší truhlíky i květináče, které navíc krásně ozdobí vaše okna.
Některé bylinky můžete mít i v bytě – pro to se hodí zejména subtropické bylinky, jako je například bazalka, koriandr, zázvor nebo aloe.
Po ruce je dobré mít také petržel, pažitku, či kopr. Prakticky všechny tyto bylinky využijete jak do pokrmů, tak pro léčebné účely.
Pokud si nejste jistí, kolik slunce která bylinka vyžaduje, napovědí vám samy rostliny, respektive jejich listy. Ty, které mají lístky šedé a tvrdé, snášejí hodně slunce i horka. Větší masité listy zase mají raději vlhký polostín.

Není bylina jako bylina
Už se vám někdy stalo, že jste si uvařili bylinkový čaj jako léčebnou kúru, nebo si vyrobili bylinkovou mast – a očekávané výsledky se jaksi nedostavily? Bylinky, které léčí, je totiž nutné vybírat velice pečlivě – a nejen je.
Trh je sice zaplavený nejrůznějšími druhy bylin, ale jejich kvalita a původ bývají ve většině případů poněkud nejasné. Může tak jít o rostliny plné pesticidů, hormonů nebo i mikroplastů.
Jejich původ je neznámý a léčivé schopnosti pak mohou být i prakticky nulové. Naštěstí se i u nás už dají sehnat nejrůznější bylinky v bio kvalitě, které jsou pěstované v půdě bohaté na živiny a bez chemie, navíc s láskou; stejně tak jako jejich semínka.

S rodokmenem
Jsou sice trochu dražší, ale zato u nich máte záruku, že budou vašemu zdraví opravdu prospěšné a na vaše problémy zaberou. Pěstují se na bio farmách a k dispozici už jsou i v některých zahradnictvích, kam je bio farmy dodávají.
K některým rostlinkám tak dokonce dostanete certifikát o jejich původu.
K dispozici jsou v takových farmách například bio sazenice levandule, bio damašské růže pocházející z růžové farmy v Bulharsku nebo bio semena léčivek, jako je například měsíček lékařský, jitrocel kopinatý, nebo například úžasně zdravý ostropestřec mariánský.
Zbožňuju filmy, kde postavy vaří s čerstvými bylinkami. Teď můžu mít svou vlastní mini zahrádku na parapet!
Inspirativní článek! Vždy jsem chtěla mít svou vlastní bylinkovou zahrádku, a teď vím kde začít. Bio kvalita je klíčová!
Já nejradši pěstujů aloe, skvělá na popáleniny a ani moc péče nepotřebuje. Fajn článek pro inspiraci.
Mám rád fotit krásu přírody a bylinky jsou skvělým námětem! Už jsem si vysadila levanduli a bylinky, těším se na fotky.
Super článek! Já mam na terasa pár truhliků a musím říct, že ta vůně a chuť čerstvých bylinek je k nezaplaceni.
Bylinky mám po celé kuchyni a miluju jejich vůni! Pěstuju hlavně bazalku, petržel a tymián. Skvělý tip na přirozenou lékárničku!