Česko patří k zemím, které významně přispěly k rozvoji a celosvětovému významu lázeňství. Proto stojí za to naše překrásná lázeňská města navštívit! Na jaře je ten správný čas…
Třeboň: Nikde nenajdete tolik rybníků
Díky velkému bohatství vodních zdrojů je často nazývána „městem rybníků“. Třeboň a její okolí tvoří přírodní biosférickou rezervaci pod záštitou UNESCO.
Historické jádro města, renesanční zámek, rozlehlé parky a slavný rybník Svět, to vše dohromady tvoří neopakovatelnou atmosféru. Neměli byste zapomenout navštívit také bývalý augustiniánský klášter, pivovar nebo Mariánský sloup.
Jihočeské město nabízí pobyt v koupelových lázních Aurora a ve slatinných Bertiných lázních, přičemž bonusem je velký výběr jihočeských rybích specialit.
Navštívit musíte velebnou Schwarzenberskou hrobku v parku na břehu Světa. Úlevu v Třeboni návštěvníci najdou hlavně od kloubních a svalových potíží a od bolestí měkkých tkání.
Mariánské Lázně: Město, kde se scházela smetánka
Mariánské Lázně rozhodně patří mezi nejromantičtější města u nás, a to nejen díky nádherné zpívající fontáně.
Toto malebné město láká návštěvníky svým jedinečným šarmem, který se projevuje jak v architektuře, tak i v okolní přírodě, ale především na léčivé účinky vody.
Mariánské Lázně leží v lesy obklopeném údolí a vévodí jim majestátní budovy, lázeňské kolonády a parky. Za návštěvu stojí například Hlavní a Ferdinandova kolonáda či park Boheminium.
V 19. století sem jezdila společenská smetánka, jako například Goethe, Chopin, Thomas Edison nebo Wagner. Není proto divu, že byly tyto lázně pokládány za jedno z nejlepších lázeňských měst Evropy.
Karlovy Vary: Místo filmového festivalu a kolonád
Jednoznačně se jedná o neznámější a největší lázeňské město v České republice.
Velkou výhodou Karlových Varů je to, že mimo prvotřídních koupelí a ozdravných lázní především na onemocnění trávicího ústrojí se mohou pochlubit také zajímavými památkami.
Rozhodně se tu nebudete nudit. V dnešní době mají Karlovy Vary pět nádherných lázeňských kolonád, ve kterých je veřejnosti karlovarská minerální voda přístupná v 15 pramenech.
Současná podoba města se pyšní typickou lázeňskou architekturou, krásně a složitě zdobenými domy a kostely z 18. a 19. století.
Za návštěvu rozhodně stojí také kostel sv. Maří Magdaleny, pravoslavný kostel sv. Petra a Pavla, Císařské lázně či mnoho nádherných vyhlídek, jako Jelení skok či Tři kříže.
Františkovy Lázně: Maličké lázně na západě Čech
V západním regionu poblíž hranic s Německem najdete Františkovy Lázně, které nesou název po císaři Františku I., jenž město založil roku 1793 jako první slatinné lázně na světě.
Ty se již po staletí využívají především k léčbě gynekologických nemocí, pohybového a oběhového ústrojí i onkologických onemocnění.
Kromě úchvatné lázeňské zóny s řadou kolonád můžete navštívit městské muzeum, chrám sv. Jakuba, rozhlednu Salingburg či bazénový komplex Aquaforum.
Také Františkovy Lázně mají svou Zpívající fontánu, ale nachází se zde třeba i druhá největší historická knihovna České republiky nebo Motýlí dům. V okolí pak vyrazte na chebský hrad, zámek Kynžvart, hrad Seeberg nebo do kláštera v Teplé.
Luhačovice: Lázně proslulé skvělou Vincentkou
Malebné moravské lázně v údolí říčky Šťávnice s příznivým klimatem vás nadchnou nejen množstvím unikátních léčivých pramenů, ale také architekturou.
Neopakovatelný charakter jim vtiskl architekt Dušan Jurkovič, autor řady staveb inspirovaných lidovou architekturou Valašska a Kysuce. Atmosféru dotvářejí četné lázeňské vily, kolonáda a rozlehlý park.
K nejznámějším léčivým pramenům Luhačovic proslaveným i v zahraničí patří Vincentka, Aloiska a Ottovka.
Pokud vás trápí onemocnění dýchacích cest, trávicí a oběhové soustavy, poruchy pohybového aparátu, nemoci z poruch látkové výměny nebo onkologická onemocnění, vyrazte do Luhačovic!
Poděbrady: Dechberoucí fontána i parky
Středočeské Poděbrady se rozkládají v úrodném údolí řeky Labe 50 km od Prahy. Zdejší lázně, jejichž pramen se řadí mezi nejlepší železité vody a které se specializují na léčbu onemocnění srdce, byly založeny už v 17. století.
Dominantu města tvoří zámek, kde se podle některých historiků narodil český král Jiří z Poděbrad.
V současnosti se v zámeckém objektu nachází také restaurace a Divadlo Na Kovárně. Asi nejkrásnějším zážitkem je procházka po poděbradské lázeňské kolonádě.
Je to ideální místo pro relaxaci, kde se vám podaří nasáknout správnou lázeňskou atmosféru při posezení v některé z kavárniček nebo pod vzrostlými stromy v parku, kde je i dechberoucí fontána.
V Olomouci máme taky nádherné památky, ale na Karlovy Vary to fakt nemá, tam se prostě musí zajet! 😍
Takový lázně musí být parádní pro focení, obzvlášť Mariánské Lázně s tou jejich fontánou.
Ty Mariánky musí být krásný! Jestli někdy zavítám na západ Čech, určitě se tam zastavím.
Mám ráda knížky o historických městech a Třeboň určitě stojí za návštěvu s tím vším, co nabízí! Rybníky a lázně, co víc si přát?