Štítná žláza je nenápadná a nepostradatelná zároveň, protože vyrábí hormony, které v těle řídí řadu důležitých procesů. Můžete jí pomoci, aby správně fungovala.
Záludná štítná žláza je malý orgán ve tvaru motýlka umístěný na přední straně krku, který hraje klíčovou roli v regulaci metabolismu a energetické rovnováhy těla.
Problémy se štítnou žlázou, jako jsou hypotyreóza (snížená funkce štítné žlázy) a hypertyreóza (zvýšená funkce štítné žlázy), jsou poměrně časté, zejména u žen. Správná strava může činnost štítné žlázy významně podpořit.
Ryby a mořské plody
Jód je ze všech prvků se štítnou žlázou spojován asi nejčastěji. Je nezbytný pro syntézu hormonů štítné žlázy a právě nedostatek jódu může být jednou z příčin hypotyreózy.
Zdrojem jsou především mořské ryby a mořské plody a dále třeba také vejce, zejména pak žloutky, višně i třešně a jodidovaná sůl.
Mléko a ořechy
Při snížené činnosti štítné žlázy hrají důležitou roli selen a zinek. Oba tyto prvky se podílejí na přeměně hormonu thyroxinu na trijodthyronin. Zinek je navíc důležitý pro správný metabolismus bílkovin, sacharidů a tuků, který je při hypotyreóze narušený.
Nejvýznamnějším zdrojem selenu jsou para ořechy, dále ho společně se zinkem najdeme v živočišných potravinách, jako jsou maso, vnitřnosti, vejce a mléko, a pak také v rostlinných potravinách – v celozrnných potravinách, ořeších, semenech nebo luštěninách.
Pálivé koření
Možná jste slyšeli nebo se někde dočetli, že je při hypotyreóze vhodné jíst pálivé potraviny, a proto si ve velkém dopřáváte pokrmy s chilli, zázvorem, česnekem, kurkumou a podobně. Vědecké studie ale jejich vliv na hypotyreózu nepotvrzují.
Nicméně kapsaicin v chilli papričkách může mírně zvyšovat metabolismus, a protože při hypotyreóze bývá často zpomalený, může být chilli doporučováno pro jeho podporu.
Černá jeřabina a řasy
Pokud trpíte sníženou činností štítné žlázy, pomůže vám aronie neboli černá jeřabina – harmonizuje její činnost a podporuje látkovou výměnu. Sušené plody jsou vhodné pro přípravu nápojů, ale můžete ji užívat i ve formě sirupu nebo zavařeniny.
Užívat můžete také řasu chaluhu – rozdrťte ji na prášek a užívejte čtvrt lžičky dvakrát denně. Nezapomeňte zapít pořádně vodou.
Terapie jógou
Nepodceňujte cvičení. Volbou vhodných ásan a dechových technik můžete přirozenou cestou zlepšit funkci štítné žlázy a zvýšit produkci hormonů, pokud trpíte sníženou činností štítné žlázy. Pomohou vám pozice svíčka, pluh a ryba.
Zlatá trojkombinace
Tato trojkombinace jógových pozic uzavírá a zase otevírá oblast krku a harmonizuje štítnou žlázu. Správné provedení cviků najdete na internetu nebo si je můžete pustit ve videonávodu na YouTube.
Člověk si ani neuvědomí, jak moc nám strava ovlivňuje zdraví štítný žlázy. Zkusím ty arašídy a slibujou nám, že se zlepší metabolismus. Díky za tip!
Wow, zní to, že štítná žláza je fakt hodně důležitá. Docela by mě zajímalo, jestli tohle je důvod, proč tolik lidí řeší problémy s energii. Budu muset vyzkoušet tu pálivou stravu.
Skvělý článek! Myslím, že hodně lidí podceňuje vliv správného jídla na zdraví. A to, že cvičení, jako jóga, může pomoci s hormony, je velmi zajímavé.
Hele, já jsem o tý štítný žláze četla a vidím, jak je důležitá. Fakt se snažím přidat ryby do jídelníčku, prej to pomáhá dost. Je super, že se tomu věnuje článek!