Pokud si potrpíte na sladké, pak by vás mohlo zajímat, jaké potíže mohou plynout z vaší vášně pro dortíky a jiné cukrovinky.
Omezili jste čokoládu a sušenky, ale stále nevíte, jestli je to dost? Existuje několik způsobů, jak vám dá tělo najevo, že cukru máte nadbytek.
Únava
Rychlé cukry způsobí prudký nárůst krevního cukru, který stejně rychle začne i klesat. Načas se cítíte nabití energií, ta se ale brzy vypaří. Velké výkyvy v hladině krevního cukru způsobují únavu. Dokonce ještě větší než před konzumací vaší oblíbené cukrovinky.
Pupínky na tváři
Cukr zvyšuje produkci některých hormonů. Zejména androgenů, které jsou zodpovědné za vznik zánětlivých forem akné. To se pak nejčastěji objevuje na obličeji – kolem úst a na linii čelistí.
Neustálá chuť na sladké
Cukr je droga. Při jeho konzumaci tělo produkuje dopamin, hormon štěstí. Chcete tak pořád víc a víc, protože je vám po konzumaci sladkého prostě fajn.
Oslabená imunita
Téměř tři čtvrtiny našeho imunitního systému se nacházejí ve střevech, kde ho podporují prospěšné střevní bakterie. Kromě nich ale střeva obývají i méně žádoucí bakterie a kvasinky.
Nadměrná konzumace cukru krmí právě tyto nepříliš užitečné bakterie, což zvyšuje vaši náchylnost k různým onemocněním.
Bolavé klouby
Slazené nápoje zvyšují riziko revmatoidní artritity. Jedna sklenice limonády denně zvyší riziko až o 63 % proti tomu, když si ji dáte 1krát za měsíc.
Osobně se snažím s cukrem držet na uzdě, ale ostatní v rodině nemůžou odolat. Článek je fajn návod, jak si uvědomit důsledky.
Hele, já sladký miluju, ale pupínky mě pěkně štvou! Možná bych měla zkusit to cukroví trochu omezit. Dobrý článek, díky za připomínku.