Lilek baklažán je dnes rozšířená zelenina. Je známý především svými značnými detoxikačními schopnostmi.
Nejenže čistí krev a léčí kožní nemoci, pomáhá také proti kopřivce. Zařadit do svého jídelníčku by jej měli zejména ti, co mají nemocná nebo oslabená játra.
Výrazně totiž podporuje jejich funkci, pomáhá při jejich regeneraci, posiluje organismus a podporuje rekonvalescenci po nemocích, léčí ekzémy, pupínky a kopřivku. Je dobré jej zařadit do jídelníčku u těch, kdo často holdují alkoholu.
Způsob použití
Chcete-Ii dosáhnout maximálního léčebného efektu, dejte přednost pití čerstvé šťávy. Pije se v množství 2-4 dl denně, nejlépe mezi jídly. Šťáva z lilku se dá dobře kombinovat s jinými zeleninovými i ovocnými šťávami.
Jako zeleninu ji lze připravovat na mnoho způsobů, v případě tepelné úpravy však účinek léčivých látek klesá. Velké užití má také v kosmetice. Na drobné pupínky na kůži, zranění a ekzémy přiložte kolečko čerstvého baklažánu. Nechá se působit 5 až 15 minut.
Jak jej pěstovat?
Semena lilku lze běžně zakoupit v zahradnictvích. Lilek nemá rád zimu. U nás jej pěstujte jen v teplých oblastech nebo ve skleníku. Vyžaduje dobrou péči, úrodnou půdu, slunné a před větrem chráněné místo. V době růstu plodů musí mít dostatek vláhy.
Lilek je bohatý na minerální látky. Obsahuje vitamín C, A, vitamíny skupiny B, z minerálů fosfor, hořčík, síru, chlór, vápník, železo a mangan. Šťáva z lilku se dá dobře kombinovat s jinými zeleninovými i ovocnými šťávami.
Jako zelenina se dá připravovat na mnoho způsobů, nejrychlejší je omytí a rozkrájení na kolečka. V balkánské kuchyni se připravuje s česnekem, masem a v různých čalamádách. .