Začala vás v poslední době častěji bolet hlava? Většinou za to může nesprávné držení těla, zhoršující se zrak, ale může jít i o špatnou životosprávu. Na co si dát pozor?
Bolest hlavy není rozhodně nic příjemného, a zvlášť když vás bolí častěji, než je zdrávo. Většinou si ale škodíme samy a na vině mohou být i věci, které vás překvapí.
Pojďme se společně podívat na to, čemu bychom se měly vyhýbat, aby nám bylo pořád do zpěvu.
Pozor na oblíbené pochutiny
Často ji mohou způsobovat potraviny jako například banán, čokoláda, sýry nebo šunka. Šunka obsahuje tyramin, který se používá při konzervování a zvyšuje proudění krve do mozku.
To způsobuje náhlou bolest. Tyramin obsahují i jiné výše uvedené potraviny, proto byste rozhodně měla jejich konzumaci omezit na minimum.
Snažte se vyhýbat glutamátům
Většinou je najdete v pokrmech, které nabízejí asijské restaurace. Příliš mnoho glutamátů způsobuje velkou bolest hlavy a migrénu.
Dokonce se říká, že příliš častá konzumace může vést k poškození mozku a jiných částí nervové soustavy. Pokud ráda zkoumáte složení potravin na obalech, glutamáty jsou tam většinou uvedené jako E621.
Sůl omezte na minimum
Sůl nedělá dobře ledvinám ani naší hlavě. Pokud nemáte vyváženou stravu, celý den většinou hladovíte a pak si večer dáte slané a mastné jídlo, je celkem pravděpodobné, že vás začne bolet hlava.
Jestli je to jenom trochu možné, snažte se sůl nahradit různými bylinkami.
Kofein není vždycky jenom přítel
Ruku na srdce, kolik šálků kávy denně vypijete? Pokud jste zvyklá na kapsle, není to zase takový problém, ale jestli si dáte několikrát za sebou „turka“, bolestivé trable jsou na světě.
Obtíže se však mohou dostavit i v opačném případě. Jste-li zvyklá na větší přísun kofeinu a nevadí vám to, jeho omezení by rovněž mohlo vést k bolesti hlavy.
Jak si rychle ulevit?
V každém případě dbejte na pravidelný pitný režim, a to i tehdy, když nemáte vůbec žízeň. Díky pitnému režimu se z těla vyplavují škodlivé látky, které můžou rovněž stát za bolestmi hlavy.
Pijte hlavně studenou vodu bez bublinek, ideálně s pár kapkami citronu. Studenou vodu můžete použít i jako obklad na čelo nebo v týle či si s ní můžete opláchnout obličej a oči.
Pomáhá také dechové cvičení. Pár minut se soustřeďte na pravidelné dýchání. Nadechujte se nosem a ústy vydechujte hlubokým výdechem až do břicha.
Pokud jste zrovna ve stresu, uvidíte, jak rychle se vám uleví. Soustřeďte se jen na pravidelný dech. Uvolní se zatnuté žvýkací svaly a čelistní klouby.
Vyzkoušejte akupresuru
Akupresura je velice účinná a hravě ji zvládnete i sama doma. Můžete ji vyzkoušet stlačováním spánků nebo kostí mezi obočím, přesně tam, kde končí nos.
Když na tomto místě zatlačíte ukazováčkem, začne tělo produkovat endorfiny, které tlumí bolest. Dalším bodem, na který byste měla vyvíjet tlak, je místo mezi horním rtem a okrajem nosu.
A ještě jedno důležité místo hledejte mezi palcem a ukazováčkem u ruky. Jakmile najdete to správné místo, bolest hlavy, díky propojení takzvaných energetických drah, rychle ustoupí.
Skvělý článek! Nedávno jsem zjistila, že za mými bolestmi hlavy a očí může být špatné držení těla u počítače. Trochu jsem upravila pracovní prostor a už je to lepší.