Oko, do duše okno, praví pořekadlo. Ovšem z našich očí lze vyčíst víc, než psychické rozpoložení. Barva duhovky může varovat před nemocí.
Když se necítíte dobře, nebo máte nějaký zdravotní problém týkající se očí, může být barva duhovky nažloutlá nebo nazelenalá. Opravdu zpozornět byste měli při výrazné změně barvy duhovky, která u dospělého může signalizovat závažné onemocnění.
Oko ví hodně
Může jít například o zánět, nádor, krvácení do oka, cizí tělísko v oku a další. Často může být příčinou i zelený zákal nebo glaukom (šedý zákal) v pokročilém stadiu.
Toto onemocnění postihuje oční čočku, kdy dochází k jejímu zkalení doprovázenému zamlženým viděním. Typickým příznakem je i citlivost na oslnění, zkreslení pozorovaného obrazu, zvyšující se krátkozrakost i změny ve vnímání barev.
Další onemocnění, které ovlivňuje oční duhovku, může být cukrovka. Při rozvinutém či déletrvajícím onemocnění vznikají na duhovce cévy, které jsou většinou znamením špatně kompenzované nemoci. V každém takovém případě je nutné urychleně navštívit svého očního lékaře.
Co prozradí bělmo
Nemoci může prozradit nejen barva duhovky, dobrým ukazatelem je i oční bělmo. Pokud si všimnete jeho lehkého zarudnutí, může jít například o dosud nediagnostikovanou alergii.
Červenými žilkami se zase projevuje zánět spojivek. Ten bývá doprovázený i pocitem cizího tělíska v oku, řezáním a pálením.
Když se bělmo oka obarví do lehce nažloutlé, žluté nebo žlutozelené barvy, signalizuje to nejčastěji poruchy funkce jater, například žloutenku nebo cirhózu.
Může ale jít i o záněty žlučových cest nebo anémii. Proto v případě žloutnutí bělma na nic nečekejte a objednejte se k lékaři, který určí přesnou příčinu a zahájí léčbu.
Věk hraje roli
Barva očních duhovek se může lehce měnit také vlivem stárnutí, kdy duhovka přirozeně ztrácí pigment, a získává tak světlejší barvu. Proto mají lidé ve vyšším věku často oči světlejší, než jaké mívali v mládí.
Kdy se ještě může barva měnit
Ustálená barva oční duhovky se může na chvíli změnit také při silném rozčílení nebo radosti. Když jste šťastní, naštvaní nebo smutní, tělo začne uvolňovat hormon, který má vliv na barvu i velikost duhovky.
Důvodem změny barvy může být i slunce, které může měnit množství melaninu. To znamená, že dlouhodobé vystavení slunečním paprskům může způsobit, že budou vaše oči tmavší.
Děje se to například u lidí s modrýma očima, kteří žijí v horských oblastech, takže jejich oči bývají s postupem let tmavě modré, nebo až téměř oříškově hnědé.
Chcete změnu?
Jemných změn barvy očí můžete dosáhnout i jídlem. Například po potravinách bohatých na železo, budou oči vypadat jasnější a mladší.
Pravidelná konzumace medu, ořechů, cibule, olivového oleje nebo heřmánkového čaje odstín duhovky zesvětlí, jídelníček bohatý na ryby ji zintenzivní.
Dobré rady
• Přibližně v 18 měsících má dítě konečnou barvu očí. Pak se už změní jen výjimečně.
• Pouze s barevnými kontaktními čočkami dosáhnete výrazné změny barvy očí.
Tohle je fakt překvapující! Myslela sem, že se barva očí nemění. Zajímá mě, jak by to mohlo fungovat ve filmech pro upozornění na postavy.
Zajímavý článek! Nikdy bych nevěřila, že barva duhovky nebo bělma může tolik prozradit o našem zdraví. Jako učitelka si toho ale často všímám u svých studentů.