Tento legendární pokrm patří mezi klenoty francouzské kuchyně. Díky snadné dostupnosti cibule býval dříve považován za jídlo chudých, jeho dnešní verze je ovšem dotažená k dokonalosti kvalitním bílým vínem a křupavými sýrovými tousty.
Příprava receptu není složitá a výsledkem bude dokonalá polévka, která je dostatečně sytá na to, aby posloužila i jako hlavní jídlo.
Suroviny:
1 kg cibule
1,5 l hovězího vývaru
100 ml suchého bílého vína
50 g másla
2 lžíce hladké mouky
1 svazek tymiánu
sůl
Na krutony:
8 plátků bagety
200 g ementálu
olivový olej
Krok za krokem:
1. Cibuli překrojte na polovinu a každou z nich nakrájejte na tenké proužky. Ve velkém hrnci rozpusťte máslo, přidejte k němu nakrájenou cibuli a osolte. Hrnec zakryjte poklicí a cibuli nechte asi 15 minut dusit, dokud nepustí šťávu.
2. Poklici prozatím dejte stranou a nechte cibuli za občasného míchání zkaramelizovat. Buďte trpělivá, trvá to až 30 minut. Rozhodně se nepokoušejte tento krok urychlit.
Pokud bude cibule nedostatečně opečená, odrazí se to na výsledné chuti, polévka bude nevýrazná a nebude mít tu správnou barvu.
3. Jakmile bude cibule dostatečně opečená, zasypejte ji hladkou moukou a dobře promíchejte. Poté do hrnce přilijte bílé víno a přidejte svazek tymiánu.
Na víně rozhodně nešetřete, použijte nějaké kvalitní, do tohoto receptu se skvěle hodí například Ryzlink, který pokrmu dodá to správné aroma.
Jakmile se alkohol částečně odpaří, nalijte do hrnce hovězí vývar, zakryjte ho poklicí a nechte polévku vařit ještě asi 40 minut.
4. Bílou bagetu nakrájejte na plátky, vložte je na plech vyložený pečicím papírem a každý kousek potřete olivovým olejem. V troubě předehřáté na 160 °C upečte krutony dozlatova. Po vyjmutí z trouby je můžete potřít stroužkem česneku.
5. Ementál nastrouhejte na jemném struhadle. Pokud chcete, můžete použít i parmazán nebo švýcarský sýr Gruyère, který Francouzi používají nejčastěji, v našich končinách však není tak snadno k sehnání.
Strouhaným sýrem posypejte krutony, vraťte je ještě na několik minut do trouby a pečte, dokud se všechen sýr nerozpustí.
6. Svazek tymiánu vyjměte a vyhoďte. Hotovou polévku servírujte do nahřátých talířů a každou porci ozdobte jedním nebo dvěma sýrovými krutony.
Lotrinský slaný koláč
Quiche lorraine patří k dalším klasikám francouzské gastronomie. Dříve se do něho zužitkovávaly zbytky chlebového těsta, které přebývaly po pečení chleba. Ty se pokladly špekem a zalily vejci smíchanými se smetanou.
Suroviny:
Na těsto:
300 g hladké mouky
2 vejce
150 g másla
špetka soli
Na náplň:
200 g slaniny
5 vajec
200 ml smetany ke šlehání
50 g ementálu
špetka muškátového oříšku
sůl
pepř
Jak na to?
Prosátou mouku smíchejte s vejci, studeným máslem nakrájeným na drobné kostičky a osolte. Rukama vypracujte hladké a nelepivé těsto. To zabalte do potravinářské fólie a nechte v lednici alespoň hodinu odpočinout.
Vychlazené těsto vyválejte a vložte ho do koláčové formy vymazané máslem. Zarovnejte okraje, na několika místech ho propíchejte vidličkou, zakryjte pečicím papírem a zasypejte fazolemi.
Díky tomu zůstane korpus krásně tenký a bez vzduchových bublin. Vložte ho do trouby předehřáté na 180 °C a pečte asi 15 minut.
Slaninu nakrájejte na kostičky a opečte na pánvi dozlatova. Vejce promíchejte se smetanou, solí, pepřem a špetkou muškátového oříšku.
Na upečený korpus rozprostřete slaninu, přidejte 2/3 strouhaného ementálu a zalijte smetanovou směsí. Povrch koláče posypejte zbytkem sýra a pečte 20 min v troubě. Před nakrojením nechte quiche asi 30 min odpočinout.
Francouzská cibulačka je úplně nejlepší s tím křupavým pečivem. Mám chuť to hned zkusit, ale trošku se bojím té karamelizace cibule.
Ty sýrový krutony zní fakt dobře, hned bych si dala. Mě by zajímalo, jestli jde ta cibulačka udělat i trošku rychleji, nevypadá to složitě.
Vždycky jsem chtěla vyzkoušet francouzskou cibulačku! Myslím, že fotky z tohoto procesu by byly úžasné.
Francouzská cibulačka je výborná polévka, chutnalo by mi to určitě. Kniha o francouzské kuchyni by byla super, ráda bych si ji přečetla.