Díky našemu životnímu stylu, a ne zrovna ukázkové stravě, jsou střeva velice často přetěžována, zanášejí se, množí se v nich bakterie a přestávají správně fungovat.
Střeva jsou jednou z nepostradatelných součástí těla. Když nefungují správně, dochází k potížím s trávením, může být narušena vnitřní rovnováha střev a dochází k zamoření vnitřního prostředí.
Kvůli tomu pak dochází k množení škodlivých bakterií, plísní a kvasinek. Pravidelná očista střev by tak pro nás měla být samozřejmostí.
Základem detoxikace střev je úprava jídelníčku na snadno stravitelné potraviny s vysokým obsahem vlákniny a dodržování dostatečného pitného režimu.
Kromě vylučování odpadních látek a toxinů zahrnuje detoxikace odkyselení organismu, zbavení těla přebytečné vody nebo i odstranění střevních parazitů.
Prospěšný grep
Nejsilnější stránkou citrusů je, kromě obsahu vitaminu C, schopnost čistit střeva. Tuto vlastnost má plod jako celek, nikoli jen šťáva. Dejte si každý večer, po vytrávení posledního jídla, jeden celý oloupaný citrus. Ideálně grapefruit, ten se postará o odstranění usazenin.
Detoxikace kořením
Další přírodní plodiny, které pomáhají pročišťovat organismus, jsou bylinky a koření. Mezi ty nejběžněji dostupné patří česnek, černý pepř, koriandr, skořice a zázvor.
Česnekem nešetřete a nebojte se do jídel přidávat syrový, tak si z něj organismus vezme nejvíce. Kromě detoxikačních účinků reguluje krevní tlak a pomáhá chránit játra před toxiny rozpustnými v tucích.
Více vlákniny
Úlohou vlákniny v těle je právě rozhýbání a pročištění střev. Zároveň při její konzumaci dochází ke změkčení stolice a jejímu snazšímu vyloučení. Můžete ji tělu dodat třeba z čerstvého ovoce a zeleniny. Je obsažena také v celozrnném pečivu, ořeších a semínkách.
Proti zácpě švestky
Švestky jsou výborným pomocníkem pro bezstarostné vyprazdňování. Čerstvé, sušené, kompotované, pečené, všechny plní svůj účel. Nejúčinnější je švestková šťáva smíchaná s jablečným moštem.
Dalšími plodinami, podporující trávicí proces, jsou meruňky. Dalším darem přírody, který pomáhá s vyprazdňováním, je med. Aby vám pomohl s chronickou zácpou, musíte každé ráno nalačno vypít sklenici vlažné vody s rozmíchanou polévkovou lžící lesního medu.
Acidofilní kúra
Tento způsob očisty má velice blahodárné účiny na celý trávicí systém. Znali ho už naši předkové a skvěle fungoval.
Více než jednoduché
Při této kúře se po dobu 2 až 3 dní popíjí pouze acidofilní mléko s vlažnou vodou. Pokud to chcete zkusit, smíchejte si vždy 2 l acidofilního mléka s 1 l vlažné vody a tento nápoj popíjejte během celého dne.
Důležité je proces neporušit, jakýkoli „odchylka“ znamená, že musíte začít znovu.
Úžasný článek! Nikdy by mě nenapadlo, že očista střev může mít tak velký vliv na trávicí potíže. Ty rady s vlákninou a švestkami jsou super, rozhodně je zanesu do svého jídelníčku. Na tom medu si taky zkusím zvyknout! Díky za tipy 🙂
Velmi zajímavé čtení, obzvláště ta část o přínosu acidofilního mléka. Je známo, že probiotika hrají klíčovou roli ve zdraví střev, a acidofilní mléko je přístupný a přirozený způsob, jak je dodat. Rozhodně si nějaké pořídím a zkusím kúru. Doporučuji!
Tak tady je toho hodně, co možná zkusím. Hlavně to s tím grejpem každej večer, to zní jako snadná věc na dodržení. Jinak, jídelníček asi bude potřebovat větší úpravy, ale snaha se cení, žejo.