Léto je v plném proudu a tropické teploty přímo vyzývají k trávení času u rybníka či bazénu. Příjemná voda nás ochladí a nabije energií, i tady ale číhají nástrahy.
Ať už jdete k rybníku, nebo na koupaliště, u vody existují zdravotní rizika, na která je potřeba dávat si pozor.
Rybníky, řeky, biotopy
Přírodní koupaliště jsou stále oblíbenější, jen je potřeba si před jejich návštěvou ověřit kvalitu vody u Krajské hygienické stanice. Největší hrozbou jsou tu sinice.
Při jejich silném výskytu bývá voda zbarvená dozelena, může i zapáchat. Ale i nižší koncentrace sinic může způsobit nepříjemnosti. Některé druhy totiž produkují toxické látky, které mohou dráždit kůži, způsobit vyrážku nebo alergickou reakci.
Náhodné polknutí vody pak může skončit zažívacími potížemi, průjmem či bolestmi hlavy. Pokud se výskyt sinic ve vodě potvrdí, v žádném případě se tam nekoupejte.
U bazénu pozor na kůži i oči
Bazény lákají čistou modrou vodou. Ta je chemicky ošetřovaná chlorem, který vysušuje pokožku a může způsobit její podráždění. Pozor by si měli dávat hlavně lidé s atopickým ekzémem a citlivou pokožkou.
Pomůže se po každém koupání dobře osprchovat a ošetřit kůži krémem. Chlorovaná voda může dráždit i oči, což někdy může vést až k infekci a zánětu spojivek.
Podrážděným očím ulevíte zklidňujícími očními kapkami, tzv. umělými slzami. Přibalte si lahvičku k osušce, plavkám a opalovacímu krému.
Do sprchy jen v pantoflích
Další kapitolou jsou společné sprchy, ale i okolní prostory bazénů. Tady mohou číhat různé kožní infekce, např. bradavice a plísně, kterým se ve vlhkém teplém prostředí velmi dobře daří.
Chraňte před nimi svá chodila vhodnou obuví, ve které se i sprchujte. Také si zkontrolujte, jestli nemáte na nohách puchýře nebo malé oděrky, které jsou vstupní branou pro různé infekce.
Pryč s bradavicemi
Pokud po návštěvě koupaliště objevíte na vašich nohou bradavice, rozhodně se jich nepokoušejte zbavit sami doma. S odstraněním vám pomůže doktor pomocí tekutého dusíku nebo kyseliny a éterického oleje.
Pokud máte bradavice na rukou, můžete se poradit v lékárně, kde vám pomohou s výběrem speciálních tyčinek a roztoků na podporu hojení.
Úporné plísně
Plísně mohou napadnout jak kůži, většinou kolem prstů nohou, tak i nehty. Zvláště nehtové plísně bývají velmi vytrvalé a zbavit se jich není snadné.
Čím dříve s léčbou začnete, tím lépe. K projevům kožní plísně patří svědivá vyrážka, zarudlá místa na kůži, ale i vysušená a praskající pokožka, na které se mohou objevovat i puchýře.
Plíseň na nehtech poznáte podle toho, že je nehet zažloutlý, matný, někdy i deformovaný. K ošetření můžete využít antimykotické přípravky určené k léčbě plísní, vybrat si můžete z krémů, mastí, roztoků či laků na nehty.
Víte, že…
• … když stojíte po kolena ve vodě a přesto nevidíte na prsty nohou, není na koupání vhodná?
• … chlor v domácím bazénu může nahradit i sůl?