Na pohlazení od sluníčka se těšíme celý rok. Bronzový nádech pokožku omlazuje a tělo působí tak nějak zdravěji. Pamatujte ale na to, že i opalování je trochu věda a má svá pravidla.
Na procházkách a při sportování je nejvíce v ohrožení tvář a dekolt. Nespoléhejte na předpověď počasí, i pod mrakem si můžete spálit nos a nastřádat si pod kůži UVA záření, které méně nápadně, ale neodvratně urychluje stárnutí.
Pro přetěžovanou pokožku se hodí péče s minerálními filtry, které zůstávají na povrchu pokožky a odrážejí paprsky jako zrcadlo. Pro tvář a dekolt nekompromisně volte nejvyšší hodnotu SPF 50.
První koupání pod silnou ochranou
U vody začněte zvysoka. Když chytnete první nádech bronzu, je to signál, že už si pokožka na paprsky zvykla a rozvinula vlastní ochranný štít. Trvá to 3–5 dní od prvního opalování, s tím počítejte a stále se mažte alespoň třicítkou.
Po vybarvení už je snesitelná střední ochrana, což je SPF 10–15. Průzkumy odhalily, že většina opalujících se šetří na ochranné krémové vrstvě. Vy ale nešetřete!
Správné načasování
Bylo by parádní prodloužit si v práci polední pauzu a utéct někam k vodě na opalovací hodinku. Jenže paprsky, které nám sluníčko posílá od 11 do 15 hodin, jsou pro pokožku vražedné. Tak si raději sedněte na krytou restaurační zahrádku.
Také se mažete až na dece?
Velmi častá chyba! Hodíte si opalovák do tašky, přesunete se k vodě, rozložíte deku. Chvíli se kocháte pohledem okolo.
Pak si vzpomenete na opalovací mléko, halabala se namažete a hop do vody. Jenže klasický chemický filtr potřebuje asi půlhodinku, aby se rozvinul k plné ochraně.
Ne, jednou to opravdu nestačí
Nanášení opalovacího krému je otrava. Navíc se opravdu vyplatí ho opakovat. Většina opalovací kosmetiky totiž pod palbou paprsků ztrácí účinek. Také si v ochraně vytvoříte díry, když se otřete ručníkem nebo vykoupete.
Když jenom chytáte bronz, narušuje ochranu pot. Ideální opakování by mělo být po každém koupání, samozřejmě po oschnutí. Nebo každé dvě hodiny pobytu nejen na slunci, ale prostě pod širákem.
Špatnou zprávu odborníků jsme si nechali na závěr!
Nové zprávy z laboratoří veřejnost nepotěší. Ukázalo se totiž, že vedle dvojice známých škoditelů je v paprscích ještě třetí.
Zrádné UVB záření, které pálí kůži do červena, a UVA, které urychluje stárnutí, doplňuje i část záření, kterému se říká viditelné světlo.
To spouští v pokožce oxidační stres, a stres jak známo krade mládí. Navíc ochranné filtry používané v opalovacích přípravcích na něj neplatí. Proto se začínají přidávat do opalovacích krémů antioxidační složky, které by měly hladinu stresu snižovat.
Taky jsem měla tenhle omyl, že když je obloha zamračená, nemůžu se spálit. Několikrát jsem na to doplatila. Díky za připomenutí, že je třeba se chránit pořád.
ja jsem myslela, že když už máš trochu opálenou, tak ten krém tolik nepotřebuješ. ale dík za tip, budu si dávat bacha!
no to sem nevedela ze i pod mrakem to člověka spali.. diky za info.. 🙂
Velice poučný článek. Je důležité si uvědomit, že ochrana pokožky před slunečními paprsky by neměla být podceněna. Minerální filtry a vysoký SPF jsou při pobytu na slunci naprostou nutností. Mnohdy si lidé neuvědomí, jak velké škody mohou sluneční paprsky způsobit.