Jak léta plynou, naše tělo prochází řadou změn, jak fyzických, tak i psychických. Vyšší věk ale nemusí nutně znamenat ztrátu vitality.
Někdo sportuje a žije zdravě už od mládí, někoho k tomu donutí až první zdravotní problémy. I v takovém případě ale můžete dosáhnout zlepšení fyzické kondice, snížení rizika různých onemocnění, posílení svalů, zlepšení nálady i celkového zdraví.
Začněte stravou
Správné stravování hraje významnou roli v životě lidí všech věkových skupin, a v pokročilém věku je ještě důležitější. V průběhu let se potřeby těla mění, dochází ke změnám metabolismu a může být obtížnější absorbovat některé vitaminy a minerály.
Strava by proto měla být pestrá, s vyváženým obsahem sacharidů, bílkovin, tuků, dostatkem vlákniny, vitaminů a minerálů. Mezi hodnotné potraviny patří např. ořechy a semena, ryby bohaté na omega-3 mastné kyseliny nebo vejce.
Potěšte své kosti
Lidé nad padesát let by měli zvýšit příjem vápníku, který je významnou prevencí proti osteoporóze. Jeho přirozeným zdrojem je mléko a mléčné výrobky, především sýry, dále obilniny, brokolice, špenát nebo ovoce.
Také je potřebný vitamin D, který mj. podporuje ukládání vápníku v kostech. Při jeho nedostatku může docházet ke snížení hustoty kostní hmoty, zvýšení rizika zlomenin nebo svalové slabosti. Najdete ho v rybím tuku, vaječném žloutku, kravském mléku či játrech.
Pijte opravdu na zdraví
Zásadní je dostatečná hydratace. S věkem většinou nepociťujeme tolik žízeň, což může snadno vést až k dehydrataci.
Proto je nezbytné neustále dbát na příjem tekutin. Pijte vodu nebo bylinkové čaje pravidelně během celého dne, i když zrovna necítíte žízeň.
Pohyb je lék
Asi nikdo z nás by nechtěl být nemohoucí a závislý na pomoci ostatních. Proto je potřeba se přiměřeně hýbat a zachovat si tak pohyblivost kloubů a svalovou hmotu.
Nemusíte hned zaběhnout maraton, to byste si naopak uškodili. Vyberte si sport, který zvládnete a bude vás bavit. Vhodné jsou např. plavání, chůze s holemi (nordic walking) či jóga. A nepřehánějte to s tempem.
Při správné intenzitě pohybové aktivity by měl člověk být schopen mluvit, ale ne zpívat. Vhodné je cvičit 3–5× týdně alespoň 30 minut. Rozcvičení by mělo trvat asi 5–10 minut, zklidnění alespoň 5 minut.