Mezi časté obtíže, které nás na jaře mohou potrápit, patří kromě klasického nachlazení také záněty močových cest, a to zejména u žen.
Infekce močových cest jsou nejen nepříjemné, ale mohou způsobit i vážnější potíže. Jak se zachovat, když zpozorujete první příznaky?
Prevence je klíčová
Dříve se tvrdilo, že zánět močových cest může vzniknout, třeba když sedíme na studené zemi nebo nastydneme.
Nejčastějším původcem není ovšem nachlazení, ale bakteriální infekce, kdy se bakterie e.coli, běžně žijící ve střevě, dostanou do močového traktu a začnou se tu množit.
Pokud už k tomu dojde, je důležité okamžitě nasadit léčbu, aby došlo nejen k úlevě, ale také ke snížení rizika vzniku chronických problémů a komplikací. Nejlepší je samozřejmě bakteriím vůbec nedat šanci. Základem prevence je posilování imunity.
Jak ho poznáte?
Pokud k zánětu dojde, příznaky bývají dost jasné. Jde především o časté nutkání k močení, obvykle s pouze malým množstvím vyloučené moči, doprovázené intenzivním pálením a řezáním močové trubice.
Můžete cítit i bolest v podbřišku. Pokud přerůstá v bolest zad, zánět už pravděpodobně postoupil až k ledvinám, což doprovází i zvýšená teplota. Moč je zakalená, někdy s krví nebo hnisem a zapáchá.
Léčba zánětu
Klíčové je začít s léčbou včas, čímž lze předejít bolestivému průběhu zánětu. Při prvních potížích začněte užívat volně prodejné preparáty s brusinkami, které podporují správnou funkci močových cest.
Pokud však symptomy neustupují, rozhodně kontaktujte lékaře. Bakteriální záněty močových cest se léčí zejména antibiotiky, které se zvolí podle typu bakterie.
Dobré rady
• Na močové cesty může blahodárně působit i lichořeřišnice.
• K intimní hygieně používejte místo běžného mýdla speciální mycí gely s pH 3,5– 5.