Spánkem strávíme asi třetinu života a je nenahraditelný. Co ale dělat, když nepřichází?
Při nedostatku spánku může docházet ke zhoršení paměti, vnímání a koncentrace. Kromě toho může vést i ke zvýšené hladině stresu, bolestem hlavy i ztrátě chuti do života.
Posiluje i imunitu
Nedostatek spánku může kromě jiného vést i k oslabení imunitního systému. Pokud nemá tělo při spaní dostatek času pro regeneraci, nedokáže nabrat potřebné síly a proti nákaze se nemůže dostatečně bránit. Tělo je pak náchylnější k nachlazení a virovým onemocněním.
Jak lépe usínat?
Pokud budete dodržovat takzvanou spánkovou hygienu, pomůže vám dosáhnout zdravého a kvalitního spánku.
Zapomeňte na televizi
Choďte spát a vstávejte pravidelně ve stejný čas, a to i o víkendu. Alespoň 4 až 6 hodin před spaním nepijte alkohol, kávu, čaj, kolové či energetické nápoje a omezte kouření.
V ložnici mějte teplotu zhruba 18 ºC a před ulehnutím dostatečně vyvětrejte. Nepoužívejte postel na práci či sledování televize. Raději se před ulehnutím věnujte krátké meditaci, která vám pomůže zklidnit mysl.
Jako architektka se často setkávám se stresem a práce mě baví i pozdě do noci, ale váš článek mi otevřel oči, že kvalitní spánek je pro moji kreativitu klíčový. Určitě si vytisknu tyto tipy a dám je na viditelné místo!
Článek mi připomněl, jak důležité je dbát na kvalitu spánku. Už dlouho se snažím nekoukat před spaním na televizi a telefon a vážně mi to pomáhá usínat.