Toužíte se vydat po stopách starých šlechtických rodů, které vás vtáhnou do časů plných elegance a noblesy? Naplánujte si výlet na místa, která vám připomenou ty nejkrásnější historické romány.
S Auerspergy na pohádkový zámek
Zámek ve Žlebech na Kutnohorsku si oblíbili filmaři. Novogotická architektura s věžičkami naplňuje představu o dokonalé pohádce už na první pohled. Stávající romantickou tvář zámku podle anglických předloh vtiskli v letech 1849 až 1868 Auerspergové.
Najdete tu množství uměleckých předmětů, historického nábytku i zbroje. Ne nadarmo se zdejším prostorám říká „malá Hluboká“. Interiér nezapře anglickou inspiraci, stejně tak zdejší park.
Na ten navazuje obora s bílými jeleny, která se stala oblíbeným výletním místem pro všechny generace. Natáčela se zde např. Nejkrásnější hádanka, Tři bratři nebo O vánoční hvězdě.
Na Křivoklát za Lucemburky
Hluboké lesy kolem Berounky zhruba 30 km na jihozápad od Prahy sloužily kdysi jako lovecký prostor pro české krále z rodu Lucemburků –
stejně tak hrad Křivoklát, který se díky pozdně gotické přestavbě změnil v jednu z nejvelkolepějších rezidencí své doby. Jde přitom o jeden z nejstarších hradů českých knížat a králů.
Najdete tu druhý největší gotický sál v Česku a poprvé tu prý předvedl své umění legendární kouzelník Žito. Ten žil podle pověsti na dvoře českého krále Václava IV. a jeho kousky byly až neuvěřitelné.
Dokázal údajně bleskurychle měnit podobu, vznášel se ve vzduchu, uměl přičarovat kozí parohy a jeho vozík vždy táhli kohouti. Že by tu snad ještě někde i byl?
Na Mělník s Lobkowiczi
Nad řekou Labe ve Středočeském kraji se rozprostírá hrad Mělník, který byl svého času přestavěn na zámek. Během své existence zažil časy, kdy jen pustl, pak ho zkonfiskovali nacisté a nakonec byl znárodněn.
Do rodiny Lobkowiczů se vrátil až v roce 1992. Dnes k němu patří krásné vinné sklepy – budete-li mít čas na malou ochutnávku zdejších vín, rozhodně neprohloupíte.
V minulosti se tu vystřídalo 23 českých královen a princezen včetně Elišky Pomořanské, poslední manželky Karla IV. Ta nechala postavit mimo jiné slavnou kapli, která je zasvěcena svaté Ludmile.
S Pernštejny na procházce Litomyšlí
Starobylé město Litomyšl ve východních Čechách je spojeno s Aloisem Jiráskem, Magdalenou Dobromilou Rettigovou i Bedřichem Smetanou.
A pokud se navíc chcete vydat po stopách mocného rodu Pernštejnů, neměl by vaší pozornosti uniknout renesanční zámek, zapsaný na seznam UNESCO.
Byl postaven v 16. století nejvyšším kancléřem Království českého Vratislavem II. z Pernštejna jako dar pro milovanou ženu Marii Manrique de Lara.
Později se dočkal úprav od hraběcích rodů Trauttmansdorffů a Valdštejnů-Vartenberků za účasti předních barokních umělců.
Lichtenštejnové nejen v Lednicko-valtickém areálu
Po stopách rodu Lichtenštejnů se můžete vydat do Lednicko-valtického areálu na jižní Moravě, který je klenotem jejich rodových držav, ale také významnou památkou na seznamu UNESCO. A to rozhodně není všechno!
Spojen je s nimi také hrad Šternberk, zámek Bučovice nebo Mikulov. Tradice praví, že právě poslední z jmenovaných Lichtenštejnové prohráli v kartách, a proto tu dnes sídlí regionální muzeum.
V Bučovicích vás zaujme arkádové nádvoří s fontánou, která je považována za jednu z nejkrásnějších ve střední Evropě. Na Šternberku se pak během letních měsíců koná mnoho kulturních akcí, které stojí za to navštívit a zpříjemní vám prohlídku zdejších zákoutí.
Touha po okázalosti ve Vranově nad Dyjí
Pokud vás láká něco speciálního, vydejte se na nádherný zámek ve Vranově nad Dyjí nedaleko Znojma. Jde o přebudovaný hrad vystavěný na strmé skále. Je přehlídkou světské okázalosti a touhy šlechty po přepychu.
Když nastoupilo baroko, rozhodl se hrdý rod Althannů přestavět obyčejné sídlo na moderní zámek, který bude jednou klenotem evropské architektury. Celou dobu se přitom drželi hlavní myšlenky oslavy rodové linie.
A tak se zrodila jedna z nejzajímavějších staveb středoevropského baroka, budova Sálu předků. Althannové totiž oslovili jednoho z nejznámějších vídeňských architektů Johanna Bernarda Fischera z Erlachu. A vyplatilo se!
Úžasný článek! Jako velká fanda do historie a šlechtických rodů mě tohle téma naprosto pohltilo. Výlet na Křivoklát už mám naplánovaný. Díky za inspiraci!
Krasny clanek! Jsem z Ostravy a moc rada cestuju po Cesku. Aspon vim, kam na dalsi vylet. Zamek ve Zlebech zni jako pohadka, uz se nemuzu dockat!