Tento typ cukrovky byl označován jako „stařecká cukrovka“, ale to už neplatí. Choroba se u lidí s nezdravým stylem života objevuje nejvíce kolem padesátky.
Cukrovka 1. typu je nevyléčitelné onemocnění, které se často objevuje v dětství nebo v dospívání. Cukrovka 2. typu se může rozvinout později a lze jí předcházet nebo ji zvládat zdravým životním stylem.
Kila navíc škodí
Přítomnost nadváhy (BMI nad 25) či obezity (BMI nad 30) zvyšuje riziko rozvoje diabetu 2. typu, podniknout kroky ke snížení hmotnosti je proto nezbytné.
Pokud snížíte svoji tělesnou hmotnost o 5 až 10 procent, můžete zároveň přispět ke snížení rizika rozvoje diabetu. Cvičení je rovněž důležitou pomocí.
Pravidelný pohyb
Cvičení totiž vede ke snížení hmotnosti a zlepšení citlivosti na inzulin. Zlepšuje funkci kardiovaskulárního systému, spánek i celkovou náladu. Pokud s cvičením začínáte, je vhodné mít tréninkový plán. Cílem by mělo být 30 minut aerobního cvičení několik dní v týdnu.
Zdravá strava
Absence cukru a snížení příjmu živočišných tuků v jídelníčku je samozřejmostí. Jak jíst ale tak, aby u vás nemoc neměla šanci propuknout?
Strava, ve které je velmi vysoký podíl ovoce a také zeleniny, snižuje riziko vzniku řady chronických onemocnění, včetně cukrovky.
Na talíři by se vám měla objevovat hlavně jablka, maliny, saláty, luštěniny, hnědá rýže, bílé maso a ryby (hlavně losos) a nízkotučné mléčné výrobky.
Doplňujte déčko
Přibývá výzkumů, které zdůrazňují význam vitaminu D v prevenci diabetu. Studie prokázaly, že doplňování vitaminu může významně snížit riziko vzniku diabetu 1. i 2. typu.
Dlouhodobé užívání od útlého věku může mít navíc zásadní vliv na snížení výskytu tohoto onemocnění.
Pravidelné prohlídky
Zhruba od 40 až 45 let je potřeba kontrolovat hladinu cukru v krvi při běžných kontrolách a odběrech krve. Včasným zjištěním cukrovky můžete předejít závažným zdravotním komplikacím, mezi které patří například poškození nervů, srdce a cév.
Hlídejte příznaky
Příznaky cukrovky 2. typu přicházejí zpravidla velmi zvolna. Člověk vlastně vůbec neví, že se děje něco špatného. Nejčastěji se nejprve jedná o únavu, zvýšený pocit hladu, následuje hubnutí, rozmazané vidění či špatné hojení ran. Rozhodně nic nepodceňujte.
Rizikové faktory
Ke vzniku cukrovky přispívá genetika, obezita, málo pohybu a jídlo s obsahem jednoduchých cukrů a tuků.
Dobrý článek. Myslim, že je opravdu důležité si hlídat, co jíme a kolik se hýbeme. Já osobně si hlídám stravu a zkouším chodit aspon na procházky.
Velmi přínosný článek. Cvičení a zdravá strava jsou základní kameny, na kterých by měl každý stavět nejen pro prevenci cukrovky. Myslím, že každý z nás by si měl najít tu správnou motivaci a jít do toho.
Děkuju za článek! Neviděla jsem moc o tomto tak detailně. Zkusim se lépe stravovat a přidat pohyb. Moje babička měla cukrovku a já nechci jít stejnou cestou.