Jak můžete vyzrát na nepříjemné příznaky menopauzy? Než se vydáte na gynekologii pro chemické léky, zkuste to přírodní cestou.
Už je to tu zas. Náhle vás přepadne prudký nával horka a polije vás pot po celém těle. Samozřejmě to není nic příjemného. Ale co s tím? I když to stojí trochu úsilí, naštěstí lze s těmito obtížemi účinně bojovat. Naše skvělé tipy vám pomohou.
Rostlinné hormony jsou ideální
Příznaky menopauzy totiž dokážou zmírnit pokrmy obsahující rostlinné hormony (izoflavony), které napodobují přirozený estrogen. Najdete je v sójových výrobcích, v sójovém mléce nebo v tofu.
Jezte také dostatek potravin se železem a vápníkem. Dostatečný příjem kalcia zajistí už dvě porce mléčných výrobků každý den. Najdete jej i v rybách, brokolici a luštěninách.
Hlídejte si váhu a cholesterol
Během hormonálních výkyvů se mění chutě a tím i jídelníček. Zpomaluje se metabolismus a dochází ke ztrátě svalové hmoty. Vyšší hodnoty cholesterolu mohou návaly horka zhoršovat.
Proto je v menopauze důležité hlídat si váhu i hladinu cholesterolu. Tuk by měl tvořit maximálně třicet procent denního příjmu energie. Z jídelníčku je vhodné vyřadit tučné maso a sýry, sladkosti a také plnotučné mléko.
Od návalů horka uleví i snížení cholesterolu pomocí potravin s vysokým obsahem vlákniny (ovoce, zelenina, celozrnné výrobky) a omega-3 nenasycených mastných kyselin (ryby, ořechy, semínka, olivový olej).
Kouzelné bylinky
V boji s menopauzou vám skvěle pomůže kotvičník zemní. Eliminuje návaly horka, snižuje krevní tlak a upravuje hladiny hormonů. Proti návalům horka pomůže i chmel. Králem v boji proti pocení je červený jetel, který obsahuje izoflovany.
Za vyzkoušení stojí i řeřicha peruánská, známá také jako maca. Umí dostat do rovnováhy hormony, jako jsou testosteron, progesteron a estrogen, a má opravdu skvělý vliv na endokrinní systém.
Hormonální jóga
Frekvenci návalů můžete snižovat i pomocí relaxačních technik a dechových cvičení. Za vyzkoušení stojí jóga. Pro ženy v menopauze je na míru šitá jóga hormonální.
Nejenže pomáhá k posílení těla i mysli, ale je také výborným pomocníkem v boji proti hormonální nerovnováze.
Pozor na to, co jíte
Proti návalům horka a pocení pomáhá zdravá strava. Vyhněte se kořeněným jídlům, kávě a alkoholu.
Co jíst bez obav?
Naopak do jídelníčku zařaďte potraviny, které ochlazují. Do této skupiny patří například meloun, celer, jablka, hrozny, chřest nebo fazolové klíčky. Dobré je také konzumovat hodně potravin s vysokým obsahem železa a vápníku.
Tyhle informace můžou být fakt záchrana. Návaly horka nejsou žádná sranda, a už od kamarádek jsem slyšela, že béžové léky nemusí vždy sednout. Bylinky abych si zapsala, a tofu mám naštěstí ráda.
Člověk se učí dokud žije, říkaj, a já teda o kotvičníku slyšim prvně 😀 Ale na tohle se pak člověk může připravit hlavou i tělem, když ví co a jak. Jsem zvědavá, jestli to funguje tak dobře, jak říkaj.
Velice poučný článek. Je skvělé, že se zdůrazňuje význam přírodních způsobů nápravy, obzvláště co se týče stravy a pohybu. Hormonální jóga zní obzvláště zajímavě, vědomost o tom, jak může cvičení pomoci regulovat hormony, je důležitá.
No konečně něco, co fakt pomáhá a není zbytečně chemický. Rostlinný hormony a bylinky, to je přesně co člověk potřebuje. A jóga? Top kombinace. Už takhle cvičím, tak proč ne kombinovat s těmhle radama.
Mám pocit, že na mě ještě čas menopauzy nepřišel, ale dobré vědět co mě čeká. A že existují přírodní cesty jak si pomoct. Určitě vyzkouším některé tipy, až to bude aktuální.
Zajímavý článek! Já osobně ráda experimentuju s bylinkama a jídlem, takže tohle téma je pro mě hodně zajímavé. Nezkoušela jsem ještě kotvičník, ale už jsem slyšela, že je super. Rozhodně si ho přidám na seznam.