Různé zdravotní problémy se většinou začínají objevovat nebo zhoršovat s pádícím věkem. Naštěstí jsou tady potraviny, které nám mohu s lecčíms pomoci.
Časté zdravotní potíže způsobuje například špatný stav cév, které bývají zanesené. Právě tyto obvyklé neduhy můžete zmírnit, nebo jim předejít správným životním stylem a také jídlem.
Co chutná cévám
Ateroskleróza je jedním ze závažných onemocnění, při kterém cévy ztrácejí svoji pružnost, protože se v nich usazuje cholesterol, což brání normálnímu průtoku krve.
Toto onemocnění může způsobit zhoršení prokrvení tkání i orgánů, v horším případě infarkt nebo mrtvici. Přitom zdraví žil i cév můžeme ovlivnit správnou výživou.
Pomáhají například pohanka, semena a ořechy, játra, fazole a ryby, které jsou bohaté na živiny, jež zlepšují právě kondici žil.
Můžete si také namíchat vlastní „medicínu“. Výborný prostředek nejen pro cévy je lněné semínko.
Lněné semínko
Má vysoký obsah omega-3 nenasycených tuků, které mj. pomáhají snižovat hladinu cholesterolu v oběhovému systému. Je jen potřeba je jíst správně.
Semínka mají tvrdou slupku, kterou tělo nedokáže dostatečně zpracovat, proto je nutné je před konzumací upravit. Můžete je rozdrtit, namlít či rozmixovat.
Semínka nemají výraznou chuť, proto je můžete přidat takřka do čehokoli. Z drcených semínek si můžete udělat odvar.
Dejte vařit 1 l vody, vroucí zalijte 3–5 lžiček rozdrcených semínek a nechte přes noc vychladnout. Pijte 1 dl před každým jídlem a před spaním.
Aplikujte kúru 10 dní, pak si dejte 10 dní pauzu. Kromě blahodárného účinku na cévy pročistíte celé tělo a zlepšíte trávení.
Česnek a citron
Citrony obsahují kromě vitaminů látky s antioxidačními vlastnostmi, které preventivně působí proti kardiovaskulárním chorobám, posilují stěny kapilár, zlepšují pružnost cév a snižují tvorbu krevních sraženin.
Také česnek je skvělý antioxidant, upravuje normální hladinu cholesterolu v krvi a podporuje normální činnost srdce a cév. Navíc pomáhá odstraňovat usazeniny z kloubů.
Samotný ale může podráždit žaludek, proto je dobré ho s něčím kombinovat. K tomu se hodí třeba zmíněný citron. Připravte si z něj léčivý nápoj.
Omyjte 5 celých citronů horkou vodou a nakrájejte je i s kůrou na malé kousky. Oloupejte 30 stroužků česneku a rozkrojte je napůl.
Společně vše rozmixujte na kaši, nalijte ji do 1 l vody a přiveďte k varu. Ihned odstavte, přeceďte přes sítko a nalijte do lahve.
Nápoj skladujte v ledničce a dejte si 1–2 lžičky jednou denně před libovolným jídlem maximálně po dobu jednoho měsíce.
Rybí olej
Je dokázáno, že ti, kdo jedí často ryby, mají mnohem méně problémů s klouby, svaly, kostmi, žílami a srdcem. Dobré je konzumovat i rybí olej.
Ja jsem slyšela o těch věcech jako je rybí olej nebo že česnek je dobrý, ale nikdy jsem se do toho nějak vážně nepustila. Asi bych měla, až teď, když čtu, jak to všechno souvisí. Budu muset začít něco dělat. Článek mě fakt nakopl.
Fakt dobrý tipy v článku, vždycky sem si myslela, že jenom pilulky a léky můžou pomoct, ale vypadá to, že jídlo může udělat hodně. Zkoušela jsem už lněný semínko, ale nevěděla jsem, že to tak pomoze. Musím si to dát častejc.
Velice zajímavé a přínosné poznatky. Naše stravovací návyky jsou neoddělitelně spjaty se zdravím našeho cévního systému, což tento článek krásně ilustruje. Vlastní příprava „medicíny“ z lněného semínka i kombinace česneku s citronem představují jednoduché, avšak účinné způsoby, jak vést zdravější život. Naprosto souhlasím.
Super článek! Už dlouho hledám způsoby, jak zlepšit svý stravovací návyky a vypadá to, že jsem našla pár dobrých tipů. Semínka a oříšky mám ráda, tak snad to taky pomůže na cévy. Díky za info!
Jooo, musim si zacit davat vetsi pozor na to, co jím. Nechtela bych mit pozdejc problémy s cívkama nebo tak. Diky za ty tipy, fakt super. Lněný semínko zní jako dobrej nápad, zkusím to.