Spousta míst v naší zemi láká k výletu, a to nejen svojí vnitřní a vnější krásou, ale často také kvůli magické energii. Která místa u nás ji mají nejsilnější, a dokážou tak v člověku probudit třeba mladický elán a novou chuť do života?
Chrám v Panenském Týnci (Okres Louny) – Nikdy nedokončený magický chrám
Už po staletí přitahuje mnohé psychotroniky, léčitele a umělce nedokončený chrám, pravděpodobně ze 14. století. Ačkoli není úplně jasné, kdo ho založil, proslýchá se, že to měli být páni ze Žerotína.
Svou uměleckou hodnotou se řadí k nejdokonalejším památkám u nás a podle psychotroniků se zde nachází silné energetické místo s léčivými účinky. Chrám se skládá z 21 metrů dlouhého kněžiště, nedokončené stěny mají asi 20 metrů.
Za husitských válek byla stavba přerušena a objekt pobořen. Po Bílé hoře byla stavba nadobro zastavena a nedostavěný klášter zůstal pouhým torzem. Původně přitom měl být chrám třílodní. Pozitivní zóna v Panenském Týnci svým tvarem připomíná kříž.
Známý psychotronik a spisovatel Stanislav Brázda naměřil v prostorách chrámu pozitivní zónu číslo 8, tedy nejsilnější a uzdravující. Pozitivní zóna tu má tlumit deprese a přinášet nový elán do života.
Křtiny (Okres Blansko) – Barokní perla láká poutníky i turisty
Městys Křtiny leží severozápadně od Brna. Na místě současného chrámu bylo odedávna poutní místo se soškou Panenky Marie.
Od poloviny 18. století tu ovšem stojí perla barokního stavitelství, chrám Jména Panny Marie, největší stavba postavená u nás Janem Blažejem Santinim.
Půdorys je ve tvaru řeckého kříže a ani dnes se tu brána s poutníky netrhne, protože v kostele vyvěrají prameny pozitivní energie hned na dvou místech.
Oba působí léčivě, stejně jako pramen vody, ke kterému se dostanete zhruba po kilometru chůze po žluté značce. Zvláště výborně prý léčí lupénku. Ostatně díky prameni vlastně před staletími městys vznikl – jmenuje se přece Křtiny.
Svatý kopeček (Okres Břeclav) – Přírodní rezervace s překrásnou vyhlídkou
Jedním z kopců Pavlovských vrchů a zároveň jednou z výrazných přírodních dominant Mikulova je Svatý kopeček, který leží v nadmořské výšce 363 metrů. Na kopci stojí kostel sv. Šebestiána, zvonice a křížová cesta.
Starobylé město Mikulov, které se nachází na Jantarové stezce, bylo již za dávných časů místem, kde cestovatelé z dalekých končin hledali odpočinek a klid.
Vystoupáte-li na Svatý kopeček nad městem, nejstarší místo v českých zemích, a rozhlédnete se po širokém okolí, nejspíš pochopíte, proč má zdejší krajina až nadpřirozenou moc.
Kostel s křížovou cestou byl vybudován díky Františkovi z Dietrichsteina poté, co Mikulov roku 1622 zažil rozsáhlou morovou epidemii. Pro své mimořádné přírodní hodnoty je Svatý kopeček chráněn jako přírodní rezervace.
Klášter Rosa coeli (Okres Brno-venkov) – V Růži nebes brní citlivější jedince prsty
Uprostřed malebné krajiny Moravy se skrývá klášter Rosa coeli, nejstarší ženský klášter v regionu. Gotický zázrak má pohnutou historii plnou příběhů o hříchu, skandálech, ale i mystické energii.
Místní průvodkyně hovoří o zvláštních energetických bodech tvořících kříž v ruinách kláštera. Ti, kdo stojí uprostřed, často hlásí zvláštní brnění v konečcích prstů.
Nejsilnější energie prý vyzařuje z bývalého oltáře a tajemný kruh země, kde neroste tráva, označuje hrob Jiřího Žabky z Limberka, prvního světského majitele Rosy coeli v 16. století.
V prostorách kláštera se natáčela pohádka O statečném kováři nebo seriál Četnické humoresky.
Zřícenina hradu Andělská Hora (Okres Karlovy Vary) – Velmi oblíbené poutní místo nabité energií
Pokud si chcete udělat výlet na nějaké poutní místo v okolí Karlových Varů, určitě zvolte zříceninu Andělská Hora. Stejnojmenný hrad byl založen na sklonku 14. století pány z Oseka a sehrál důležitou roli v době husitských válek.
Dnes zůstala z hradu jen zřícenina, která je i přesto pro svou dominantní polohou s dalekým kruhovitým výhledem, zejména na blízké Doupovské hory, oblíbeným výletním místem. V roce 1786 ji dokonce navštívil i známý německý básník Johann Wolfgang Goethe.
Poblíž kostela stojí památná lípa, u které kdysi vyvěrala studánka, jejíž voda měla zázračně léčit nemocné poutníky. Na místě najdete rovněž poutní kostel Nejsvětější trojice z roku 1712, jehož zvláštností je zcela pravidelná trojúhelníková dispozice.
Obdivuji, jak tento článek spojuje historii s osobním duchovním rozvojem. K migraci energie v těchto místech mám velký vztah, zvlášť mě zaujala pozitivní zóna v Panenském Týnci. Určitě navštívím.
Velmi zajímavé čtení. Křtiny a jejich barokní architektura jsou již dlouho na mé seznamu míst, která bych chtěla navštívit. Děkuji za pěkně napsaný článek a další inspiraci.
Awoj! no mega, zaujalo me to uplně moc 😀 Chtěla bych se jednou podívat na ten Klášter Rosa coeli. Zná to někdo? Jak tam je?
Tento článek mě opravdu zaujal! Nikdy jsem neměla tušení, že v naší zemi existuje tolik míst s tak silnou energií. Musím určitě navštívit Chrám v Panenském Týnci a Svatý Kopeček. Díky za inspiraci!