Objevte léčivou sílu přírody! Pokud jste ještě nepropadli kouzlu českých minerálních pramenů, je nejvyšší čas. Máme totiž velké štěstí, že je to právě naše území, kde je tento druh přírodního bohatství hojně zastoupen.
Černá studánka u Valašského Meziříčí
Pokud se vydáte po stopách autora slavných Broučků, dostanete se na Naučnou stezku Jana Karafiáta. Začíná na nádraží ve Valašském Meziříčí (střední Morava) a po pár kilometrech stoupá k obci Velká Lhota. Není náročná, ale zvažte její délku (11 km).
Téměř na každém panelu jsou dětem i dospělým kladeny otázky postavičkami z Broučků. Černá studánka leží u Malé Lhoty a silný pramen kvalitní vody tu nevysychá ani v době sucha.
U studánky se nachází zastavení naučné stezky o mokřadních společenstvech. Dřív sloužila jako zdroj vody pro okolní obce, a byly i doby, kdy byla v dezolátním stavu. Dnes si ale její návštěvu užijete!
Jesenická kyselka
Pro kyselku bohatou na minerály se vydejte do Jeseníku nad Odrou na severozápadní Moravě. Šest minerálních pramenů se jmenuje Zita, Franz, Josef, Herma, Lipový a Hedva a první zmínky o nich pochází už z 19. století.
Mezi jejich přednosti patří nízký obsah sodíku, který z kyselky dělá zdravotně prospěšný nápoj pro lidský organismus. Je pomocníkem při tvorbě červených krvinek a stimuluje činnost ledvin.
V roce 2000 byl vybudován i obecní pramen coby místo zastavení, které je celoročně přístupné. Minerálku si můžete také čerpat v budově pálenice, kde se vyskytuje ještě další pramen.
Grünská kyselka u Louky na Sokolovsku
Máte cestu do obcí Nová Ves nebo Louka v západních Čechách? Nedaleko nich se nachází Grünská kyselka, která má díky hornině hadci extrémně vysoký obsah hořčíku.
Jméno získala podle zdejší osady Grün, kde žili za druhé světové války obyvatelé německé národnosti.
Lidé sem ale chodili odjakživa, neboť šlo o zdroj kvalitní a vynikající vody. Během okupace tu ale byla průmyslová stáčírna minerálky, kde do úmoru pracovali francouzští zajatci.
Po válce místo pustlo a v 90. letech zde stáčírnu spustili až Karlovarské minerální vody, které obnovily i přirozený vývěr. Poblíž je vrt, z něhož se jímá minerálka prodávaná pod názvem Magnesia.
Pramen Korunní kyselky u Stráže nad Ohří
Nedaleko Karlových Varů v oblasti Doupovských hor u vsi Korunní se začínal psát úspěch věhlasné Korunní kyselky, když byl roku 1876 objeven pramen naprosto specifické chuti.
Jaké bylo překvapení, když všechny chemické analýzy prokázaly, že má mnohé léčivé vlastnosti.
Snad právě to byl impulz k založení firmy, která funguje dodnes. V prameni najdete hořčík, který posiluje imunitu, sodík, draslík i fluor – ten například zase přispívá k prevenci zubního kazu.
Obsažený vápník je pak nezbytný pro zdravý vývoj našich kostí a zubů. Vývod pramene je přístupný pod svahem poblíž rybníčku na červené turistické značce. Nejkratší cesta je od parkoviště.
Pramen Vzkříšení v Kašperských Horách
V kapli Zmrtvýchvstání Páně Na Prádle se sice do dnešních dní už nedochovala střecha ani krovy a i klenba byla prolomena. Zůstalo zde však obvodové zdivo, a co je nejdůležitější – uvnitř do dnešních dnů vyvěrá pramen Vzkříšení.
Voda z tohoto pramene byla považována za léčivou takřka odjakživa. Jde o zapomenuté místo, za kterým se budete muset vydat do srdce Kašperských Hor v Pošumaví. Ty kdysi bývaly zlatým pokladem českého království.
Král Karel IV. zde založil strážní hrad Kašperk, který se návštěvníkům znovu otevře na začátku dubna. Pěkná procházka je i na nedaleký Pustý hrádek, odkud se můžete z nově zbudované vyhlídkové plošiny rozhlédnout po okolí.
Pramen sv. Vojtěcha u Horní Malé Úpy
Poblíž serpentiny státní silnice na Pomezní Boudy v Krkonoších se nalézá prameniště s názvem Sv. Vojtěch s jedenácti jedinečnými léčivými vývěry.
Své jméno si získalo podle světce a osobnosti česko-polských dějin na počest výzkumné spolupráce Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Wrocławské Polytechniky.
V těchto místech je přirozeně zvýšená radioaktivita, která je nejen léčivá, a to zejména na kloubní aparát, ale také pro místo příznivá i mikroklimaticky.
Pro vás to znamená, že byste měli využít dvou laviček, které tady jsou, a aspoň chvíli setrvat, dýchat a rozjímat. Nezní to jako skvělý plán na víkendovou procházku?
Ahojte, já fakt miluju tyhle výlety po pramenech a učících stezkách. Černá studánka u ValMez to je super tip! Dík za článek.