Na oříšky, na ryby, na mléko, na citrusy… potravinová alergie se může projevit v jakémkoli věku. Ale jak poznat, že jde opravdu o alergii?
Potravinových alergií existuje mnoho, někdy i kombinovaných, a je jich stále víc. Není divu, že když nám po určitém jídle není několikrát dobře, usoudíme, že na něj asi máme alergií. Může to ale být i jinak.
Nejdřív zjistěte příčinu
Alergie na určité potraviny je dnes poměrně rozšířená. Jenže často si ji diagnostikujeme sami, jen podle vlastního zdání.
Spousta lidí se pak snaží dodržovat například bezlepkovou dietu, aniž by ji skutečně potřebovali, a to pro naše tělo také není dobré. Prvním krokem při podezření by mělo zajít na alergologii a nechat si ho potvrdit, nebo naopak vyvrátit.
Chce to pročistit
Často se totiž mylně domníváme, že trpíme potravinovými alergiemi, přitom jen naše tělo nefunguje správně. Pokud se alergie nepotvrdí a vy stále máte potíže, zkuste na to jít jinak.
Příčinou může být špatný stav střev, a pokud se podaří obnovit optimální stav střevní sliznice a nastolit v těle rovnováhu, domnělá „potravinová alergie“ brzy zmizí.
Jak obnovit rovnováhu?
S blížícím se jarem střeva uvítají pořádnou očistu a změnu životosprávy. Detox neznamená trápení, rozhodně byste při něm neměli trpět hlady. Obvykle stačí týden až tři.
Během této doby zvyšte příjem vlákniny z ovoce a zeleniny, ta krásně čistí střeva. Rozhodně se vyhněte jídlům z fastfoodu a průmyslově zpracovaným nezdravým potravinám. Pijte čistou vodu či bylinné čaje.
Střeva podpoříte i bylinkami, např. ostropestřcem mariánským, který je skvělý i na játra. Vhodné jsou i detoxikační čaje či nápoje s řasou chlorellou či zeleným ječmenem.