Postihla vás rýma a ucpaný nos? Nikdo vám pořádně nerozumí, protože nemůžete správně artikulovat? Spolehnout se můžete i na přírodní metody.
Při rýmě a ucpaném nosu obvykle sáhneme po nosním spreji z lékárny. Jenže ty se většinou smí používat maximálně týden, jinak hrozí poškození nosní sliznice. Zatočte s ucpaným nosem jinak.
Nad párou
Dobře fungují už odpradávna známé a s oblibou doma využívané inhalace vodní páry s přidáním různých bylinek. Uvařte si třeba heřmánkový čaj, odvar z šalvěje nebo z květu černého bezu.
Ještě horký lijte do hrnce, skloňte se nad ním a hlavu přikryjte ručníkem, aby pára neunikala. Pomalu alespoň 5 minut vdechujte páru.
Nos se uvolní a jako bonus prospějete i své pleti. Do inhalační lázně můžete také přidat pár kapek různých esenciálních olejů, například eukalyptus či mátu.
Výplachy
Vyplachování nosu slanou vodou se používá v ajurvédské medicíně už po staletí. Ale ani u nás to není neznámá procedura. Uleví nejen při nachlazení, ale i při bolestech hlavy, problémech s očima a funguje také jako prevence. Provádí se pomocí speciální konvičky, ale zvládnete to v pohodě i bez ní.
Jak na to
Nalijte do sklenice teplou vodu a přisypejte špetku soli (měla by mít slanost asi jako slzy). Nakloňte hlavu nad umyvadlo tak, aby čelo bylo ve vodorovné rovině s bradou, tekutina tak nebude vtékat do úst.
Hlavu nakloňte na pravou stranu, dýchejte ústy a začněte roztok pomalu nalévat do levé nosní dírky, až začne vytékat ven tou pravou. Pak se vysmrkejte a postup zopakujete s druhou nosní dírkou. Pokud vám to napoprvé nepůjde, nevzdávejte se, chce to jen trochu cviku.
Přírodní léky
Alternativou nosních kapek mohou být i nosní spreje a kapky z lékárny s přírodním složením. Obsahují glycerol, výtažky z rostlin či mořskou sůl.
Nejenže vám uleví, ale navíc podporují tvorbu nosního sekretu, pomáhají čistit sliznice a umí také ničit bakterie a viry.