Kam na Polskou Aljašku?
Největší popularitu mají běžkařské trasy poblíž hranic. Například středisko Jakuszyce, kterému se říká Polská Aljaška, vám nabídne více než 150 km různě náročných běžeckých tratí, které jsou napojeny na české trasy.
Částečně leží v Jizerských horách na území Szklarska Poręba a částečně na území Świeradów-Zdrój. Jsou to dokonalé, vysoko položené terény, na kterých leží sníh až do pozdního jara, můžete se tedy kochat nádherně zasněženou horskou krajinou.
Proto se právě zde koná i závod Běh Piastů (Bieg Piastów), nejstarší a největší polská hromadná lyžařská akce. Najdete tu i psí spřežení, která se budou líbit zejména dětem.
Dobrou volbou bude i trasa Bělý – Machovská Lhota – Machovský kříž – Pasterka – Machovská Lhota. Měří 12 km a není moc náročná. V Pasterce se můžete dál napojit na polské „bílé stopy“.
Chcete lyžovat i po setmění?
Hned za hranicemi najdete skvělé možnosti na lyžování. Například na Ski Areně Szrenica u Szklarske Poreby vás čekají tři lanovky, pět vleků a 12 kilometrů sjezdovek.
Trasy mají rozličné stupně obtížnosti, a tak nabídnou příjemné zážitky lyžařům každého věku i schopností. Také lyžařské středisko Winterpol Karpacz na úpatí Sněžky bude dobrou volbou, pokud si chcete užít aktivní dovolenou.
Sjezdy tu jsou převážně jednoduché. V únoru je tu navíc možné lyžovat i po setmění. Malé rodinné lyžařské centrum Nowa Osada se sedačkovou lanovkou, nabízí také pěkné sjezdové tratě, naleznete na polské straně Beskyd nedaleko lázeňského městečka Wisla.
Ovšem největším beskydským lyžařským střediskem je Szczyrk s dlouhými, pohodově i sportovně laděnými sjezdovkami, hledejte ho nedaleko města Bielsko-Biala.
Brusle si můžete půjčit
V zimním radovánkám patří i bruslení. V zimě nabízí zejména Varšava mnoho možností, například Rynek Starego Miasta má krásné kluziště, nebo se vydejte na Národní stadion.
Zejména tento slavný stadion se mění během tohoto období v obrovské zimní městečko s největším kluzištěm v zemi, ledovcem, a dokonce curlingovým hracím polem.Ve Varšavě na vás čeká více než 4000 restaurací a také skvělé možnosti nákupů.
Nádherné historické město Krakov má též svou ledovou plochu. Najdete ji na malém náměstíčku mezi nádražím a obchodním centrem Galeria Krakowska, před kterým je další ledová plocha.
A pokud chcete za hranice jen na skok, pak volte Polský Těšín. Tam je skvělý zimní stadion, kde se na bruslích vydovádíte za pár korun. Pokud nemáte vlastní brusle, je možné si je půjčit.
Stezka v korunách stromů
Míst kde se můžete rozhlédnout po kraji a kochat se výhledem, najdete nedaleko hranic mnoho. Asi nejznámější je rozhledna na Kalenici, kterou objevíte na stejnojmenné hoře, třetí nejvyšší Sovích hor.
Z vrcholu věže spatříte při dobré viditelnosti nejen polskou krajinu kolem dokola, ale také Králický Sněžník, Orlické hory a Krkonoše. Rozhledna na Kalenici je volně přístupná po celý rok a nejlépe se k ní dostanete po červené značce z Jugówa.
Poblíž můžete navštívit další rozhledny na hoře Všech svatých nebo na hoře svaté Anny. Zajímavá je také stará rozhledna na Vladzické hoře.
A ani v Polsku nechybí populární stezka v korunách stromů. Najdete ji nad kouzelným lázeňským městečkem Świeradów-Zdrój. I z ní se můžete kochat krásami pohraničního okolí.
Vířivka a zdravý vzduch
Krásné hotely s wellness a úžasným výhledem najdete například u slovenských hranic. Mezi ty skvěle hodnocené patří Hotel Klimek, který je i díky nádherné okolní přírodě ideálním místem pro odpočinek. Najdete ho v lázeňském městě Muszyna.
Pramení tu minerální prameny bohaté na vápník a magnezium. Objevíte tu i kus historie v podobě šesti dřevěných kostelů.
Hotel Redyk bude též skvělou volbou pro rozmazlování těla, leží v nejvýše položené vísce v Polsku, ve vesnici Ząb nedaleko města Zakopané, kde je i lyžařské středisko.
Pobyt jako z pohádky zažijete ve Wille Tatrzanski Zomecek. I tam vás budou rozmazlovat vířivka a masáže. I v polských Krkonoších objevíte dobré tipy. Třeba Hotel Nowa Ski s wellness kousek od lyžařského střediska Karpacz.