Cítíte se stále unavení, bez energie, nebo dokonce nemocní, i když objektivně vám nic není? Možná za to může nedostatek denního světla.
Zima má své kouzlo, ale dlouhodobý nedostatek denního světla může ovlivnit naše psychické i fyzické zdraví.
Když se brzy stmívá
Nedostatek slunečního svitu může způsobovat poruchy spánku, únavu, sníženou koncentrací, podráždění, zapomnětlivost… I když už se noci pomaličku začínají prodlužovat, přece jen je to ještě málo a „temné“ období už trvá dlouho.
Navíc trávíme spoustu času uvnitř budov při umělém osvětlení, které to přirozené nemůže nahradit. Jak si tedy pomoci?
Temné stránky umělého osvětlení
Abychom se i v zimě cítili ve formě, je dobré respektovat denní cyklus. Během dne si udělat alespoň 15 minut času na pobyt venku, a to i když je zataženo.
Umělé světlo není řešení, často obsahuje modrou složku, která nám zvláště večer škodí. Tělo se pak brání vyplavováním spánkového hormonu melatoninu asi 2× více, což má za následek problémy se spánkem a regenerací.
Častý pobyt pod umělým světlem v uzavřeném prostoru může také přispívat ke vzniku očních onemocnění, inzulinové rezistence či kardiovaskulárním problémům.
Co s tím?
Vyměňte osvětlení za tlumené s teplou barvou. Při práci s počítačem použijte brýle s filtry, nebo nastavte „noční režim“ obrazovky.
Po setmění se snažte omezit svícení a alespoň 3 hodiny před spaním se vyhnněte sledování televize a elektronických zařízení s displejem. Tyto změny mohou zkvalitnit spánek a zajistit vám více energie.
Dobré rady
• Významnou roli hraje také pohyb, ideálně procházky venku.
• Neuškodí ani potravinové doplňky s vitaminem D.