K tomu, abyste se udržela v kondici, vám pomůže i aromaterapie. Vybrali jsme pro vás ty nejlepší vonné oleje, které potěší tělo i mysl.
Sněhová nadílka vypadá hezky a může být příjemná, dlouhé večery mohou být romantické. Ale po zdravotní stránce přináší zima mnohem větší zátěž než jarní či letní měsíce.
Eukalyptus
Eukalyptový éterický olej dokáže skvěle vyčistit vzduch v bytě i v kanceláři a zatočit s viry a bakteriemi. V zaměstnání oceníte i jeho schopnost zahnat psychickou únavu, zlepšit logické uvažování a analytické myšlení.
V případě, že už jste nemocní, pomůže vám jeho výrazná vůně uvolnit dýchací cesty, usnadní odkašlávání a zmírní bolest v krku.
Meduňka
Po citronech vonící olej z meduňky lékařské má prohřívací účinky. V zimě je tak vhodný zejména pro ty, kdo mají problémy s prokrvováním končetin.
V chřipkovém období je dobré mít tento olej po ruce pro použití v aromalampě i na masáž, protože výrazně posiluje imunitu. Pomáhá i proti zimním splínům.
Skořice
Likviduje bakterie a viry, a tak se hodí k provonění místností. Velmi silně prohřívá tělo a parádně uvolňuje ztuhlé a bolavé svaly.
Proto byste si ji rozhodně měli přibalit do batohu, až pojedete na hory. Po návratu ze sjezdovky vás koupel s několika kapkami skořicového oleje postaví na nohy přímo zázračně.
Smrk
Jestli špatně snášíte střídání teplot, měli byste plíce a průdušky posílit smrkovým olejem. Pomáhá, když ho použijete v aromalampě, přidáte do koupele nebo ho využijete ve směsi s některým z neutrálních olejů k masáži. Regeneruje dýchacícesty a prohlubuje dýchání.
Kadidlovník
Dezinfikuje, to je ostatně jeden z důvodů, proč se kadidlo používalo již ve starověku k vykuřování místností. Za dlouhých, pošmourných dnů jistě oceníte jeho hluboké uvolňující a harmonizující účinky. Tělu pomáhá v boji proti infekcím, posiluje imunitu a usnadňuje odkašlávání.
Citron
Vhodný pro zlepšení vyplavování škodlivých látek z těla. Navíc vás dokáže nabít novou, svěží energií a zlepšit špatnou náladu.
Doporučujeme: S námi se nespletete
Pravidla aromaterapie. Platí jednoduché pravidlo, že méně někdy je více. Pokud s éterickými oleji teprve začínáte, pak stačí opravdu velmi malé množství, které můžete postupně zvyšovat. Není ale cesty zpět.
Vůně střídejte
Je moudré éterické oleje střídat, tělo si zvyká a po čase není účinek již tak silný. Pokud jeden olej nahradíte na určitou dobu jiným, pak se zase můžete k vašemu oblíbenému oleji vrátit.