Zdá se vám, že jste ještě stále nenasáli tu správnou vánoční atmosféru? Je tolik možností, kam se vydat a zjistit, zda vám něco z adventních požitků a radovánek neuniklo.
Po punčové stezce
Tradiční trhy v Ostravě na Masarykově náměstí zpestří koncerty, na kterých vystoupí i hosté z Itálie, Polska a Slovenska. Nechybí ani kluziště. Také galerie Slezskoostravského hradu otevřela svou každoroční výstavu betlémů.
Hrad je otevřený každý den od 9 do 18 hodin, kromě 24. a 31. prosince, kdy bude otevřeno do 14 hodin. Letos vás tu čeká i unikátní betlém z Jesenického muzea a zapůjčeny jsou také krakovské betlémy ze sbírek Slezského muzea v Katovicích.
Dlouhou tradici mají vánoční trhy v Olomouci, které bezpochyby patří k nejkrásnějším u nás. Tady si můžete užít dřevěné městečko se stánky a bohatým výběrem punčů.
Čeká vás tu vánoční kolotoč a vyhlídkové kolo nad tržnicí. Po čtyřech letech se do Olomouce vrátilo také kluziště. Vyzkoušet můžete i punčovou stezku, což je malý průvodce po vánočních nápojích v rámci obou náměstí a také tržnice.
Kam se slétají andělé?
Vánoční trhy v Českých Budějovicích na náměstí Přemysla Otakara II. trvají až do začátku příštího roku.
K vidění tu je adventní městečko s novými stánky i ledové kluziště kolem Samsonovy kašny, perníková vyhlídková věž, dřevěný altán Zvonička s vánočním punčem, vyhlídkové kolo či Ježíškova dílna.
Pokud ovšem toužíte vidět něco světového, zamiřte do Jindřichova Hradce. Tam vás čeká největší lidový mechanický betlém na světě, který je zapsán v Guinnessově knize rekordů.
Mistr Tomáš Krýza ho tvořil šedesát let. Jesličky mají 1398 figurek lidí a zvířat, z nichž se 133 pohybuje. A už jste někdy potkali anděla?
Navštivte Andělskou vesničku Nové Dvory na Táborsku, právě sem se každý rok v adventní čas andělé slétají. Postavy tvoří už několik let místní lidé, původně jich bylo jen osm, ale postupně jejich počet narostl.
Navštivte Zimní bar
Hned několika adventními trhy se pyšní Brno. Ten nejslavnější najdete na náměstí Svobody, klidnější na Dominikánském náměstí a romantický na nádvoří Staré radnice. Každý má jinou atmosféru.
Oblíbeným středobodem je Zimní bar s velkou nabídkou punčů, moštů a zázvorových drinků. Ve třiceti chrámech moravské metropole můžete obdivovat betlémy.
Největší stojí v kostele svatých Janů, v kostele svatých Cyrila a Metoděje v Brně-Židenicích se nacházejí betlémy dva. Jeden je dřevěný, druhý betlém tvoří 1 215 figurek z perníku a pyšní se zápisem v české knize rekordů.
Tradičně se konají vánoční trhy ve Zlíně a na rozdíl od trhů v Brně, které jsou jen do Štědrého dne, končí tyto až na Nový rok. A po roční pauze se mohou nadšenci bruslení radovat z venkovního kluziště ve Veselí nad Moravou.
Adventní prohlídka pivovaru
Také Plzeň, Ústí nad Labem a Liberec se pyšní každý rok velkolepými adventními trhy. V Plzni uvidíte také velkolepý betlém s dřevěnými sochami v životní velikosti, živá zvířata a historický kolotoč.
Vydat se můžete na adventní prohlídky pivovaru a také nezapomeňte na projížďku vánoční tramvají. Při návštěvě Liberce nesmíte opomenout Metelkův mechanický betlém, který má 142 pohyblivých figurek.
Moc pěkné trhy zažijete v lázeňských městech, a to hlavně díky romantickému prostředí kolonád. Tradiční adventní slavnosti se konají v Karlových Varech na Mlýnské kolonádě.
Také v Mariánských Lázních to žije vánočními tradicemi a trhy. Pokud toužíte po zajímavých a originálních vánočních dekoracích, nabídne vám je vánoční jarmark v Domažlicích.
Za tradicemi do skanzenu
Vánoční lidové zvyky můžete objevovat ve skanzenu v Přerově nad Labem, kde se nachází výstava Lidové Vánoce v Polabí. V devíti chalupách tu uvidíte scény ze života našich předků, které připomínají zvyky a obyčeje v období adventu.
Součástí výstavy je kolekce betlémů z nejrůznějších materiálů. Za betlémy se můžete vydat také na Karlštejn, najdete tu totiž i jejich muzeum. Obklopí vás tu nejen kouzelná vánoční atmosféra, ale také vůně čerstvě upečených perníkových betlémů.
Děti tu jistě nejvíce ocení pohyblivé betlémy. A víte, že existuje také betlém z opravdového másla? Je to tak, mají ho v Máslovicích nedaleko Prahy.
Každý rok je jiný, pokaždé jedinečný. S jeho tvořením se začalo v roce 2000. Dílo se uchovává v chladu, aby vydrželo až do ledna.