Problém oteklých nohou zná téměř každá z nás, ale někdy nevíme, že může mít hned několik celkem uspokojivých řešení.
Těžké, bolavé a oteklé nohy trápí většinu populace, obzvláště pak té ženské. Za vznik otoků může převážně dlouhé sezení, nebo naopak stání, vysoké teploty nebo chronické žilní onemocnění. Žilní stěny ztrácejí napětí a netlačí pak krev zpět k srdci.
V důsledku toho vzniká pocit napětí a tíže dolních končetin, přidávají se otoky kolem kotníků a v posledním stadiu může dojít k tmavému zbarvení kůže a jejímu zatvrdnutí v oblasti bérců.
Bylinkové čaje a otruby
Pokud se tyto potíže týkají i vás, navštivte lékaře, který vám předepíše léky (venofarmaka) a doporučí režimová opatření.
Předcházet oteklým nohám a křečovým žilám můžete ale i sama bez konzultace s lékařem, stačí dodržovat zdravý životní styl a některé zásady, které znaly už naše babičky.
Důležité je hlavně hodně pít, nejlépe čistou vodu a bylinkové čaje a jíst potraviny bohaté na vlákninu, aby nedocházelo k zácpě, která způsobuje stejně jako nadváha zvýšený žilní tlak.
Do jídelníčku proto zařaďte celozrnné cereálie, ovoce, zeleninu, luštěniny, otruby, hnědou rýži nebo pohanku.
Studená sprcha a svižná chůze
Spolehlivě poskytuje oteklým nohám úlevu i dostatek pohybu, přestože máte někdy nutkání dopřát jim oddech v sedu. Ve volném čase proto choďte na delší procházky nebo zkuste lehký běh.
Velmi prospěšné je sprchování střídavě teplou a studenou vodou, kdy studenou vodou by se mělo vždy i končit. Při sezení si hlídejte, abyste nedávala nohu přes nohu, a každý večer ulevte nohám tak, že je zvednete a natáhnete na podložku.