Pocení, návaly horka, změny nálady a přibírání na váze jsou časté příznaky, se kterými se ženy ve zralém věku musí potýkat. Jak se dá nad menopauzou zvítězit?
Menopauza neboli klimakterium je období v životě ženy, kdy dochází k útlumu funkce vaječníků a následně ke snížení tvorby hormonu estrogenu a progesteronu.
S ukončením menstruace klesá i hladina estrogenu, který ovlivňuje libido a snižuje chuť na sex. Má také vliv na regulaci teploty těla, a proto se ženy potýkají s návaly horka a pocením. Časté jsou i změny nálady, pocity úzkosti, nespavost či zhoršení paměti.
Kila přibývají sama
A aby toho nebylo na ženy málo, většina se děsí i přibývání na váze. Během menopauzy totiž dochází k tzv. redistribuci tukové tkáně, která se začne hromadit v rizikových partiích, jako jsou boky, stehna, břicho či paže. Žena v menopauze může přibrat i několik kilo ročně.
Nárůst hmotnosti se však podepisuje nejen na jejím vzhledu, ale i na zdraví, jelikož viscerální tuk v oblasti břicha je jedním z rizikových faktorů pro rozvoj srdečních a cévních onemocnění, diabetu nebo vysokého krevního tlaku.
Proto je důležité se věnovat denně alespoň 30 minut fyzické činnosti.
Úleva změnou jídelníčku
Během menopauzy je nutné dbát na jídelníček s dostatkem bílkovin, vlákniny a omega-3 mastných kyselin. Vhodné je zařadit potraviny s obsahem fytoestrogenu, což jsou látky rostlinného původu, podobné hormonu estrogenu, o který ženy během menopauzy přicházejí.
Fytoestrogeny se nacházejí v sóji, brusinkách, luštěninách, mrkvi a bramborách.
Jak na návaly horka?
Jednoduchým řešením v boji s návaly horka je volba vhodného oděvu. Před těsným oblečením ze syntetických materiálů upřednostněte vzdušné kousky ze 100% bavlny či lnu. Vhodnější je více vrstev oblečení, které můžete v případě návalu horka odložit. Nezapomínejte ani na pravidelný pitný režim.
Zákeřná osteoporóza
Po přechodu se u žen mohou objevit ještě další komplikace. Patří k nim osteoporóza, tedy onemocnění kostí způsobující postupný úbytek vápníku z kostní tkáně, což vede ke snížení kvality kostí. Ženy po menopauze jsou tak mnohem náchylnější ke zlomeninám.
Ve střehu před vysokým cholesterolem
Průběžně sledujte hodnoty cholesterolu ve své krvi. Vysoká hladina cholesterolu totiž návaly ještě zhoršuje. Máte-li vysoký cholesterol, snižte jej. A to například pomocí zeleného čaje, ořechů, chia semínek či avokáda.
Vsaďte na bylinky
Pokud trpíte častými a intenzivními návaly horka a nenadálého pocení, zmírnit tyto potíže vám pomohou bylinky bohaté na fytoestrogeny, což jsou látky podobající se ženským pohlavním hormonům. Od návalů horka vám tak uleví například kontryhel nebo ploštičník.
Jetel luční a červený jetel napomáhají zmírnit návaly horka, pocení a nevolnost a rovněž přispívají ke zlepšení nálady, která v menopauze podléhá výkyvům.
Se symptomy přechodu si poradí také chmel otáčivý, který zlepšuje usínání a má silné antioxidační účinky. Vypořádat se s nepříjemnými návaly pomůže i užívání bylinky z Peru, a to Macy peruánské, kterou koupíte v lékárně.